Wypadek Andrzeja Dudy. "Rz": BOR miał komplet nowych opon do prezydenckiej limuzyny

1. BOR dysponował kompletem nowych opon do prezydenckiej limuzyny 2. Jak ustaliła "Rz", już w lutym sprowadził je na zamówienie BOR diler BMW 3. Jednak zamiast do pancernego auta, założono je do innego samochodu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W piątek "Rzeczpospolita" napisała , że nowe informacje o wypadku na A4 z udziałem prezydenckiego samochodu wskazują, iż "w BOR świadomie narażano prezydenta na niebezpieczeństwo", a w dniu zdarzenia "popełniano też błąd za błędem". Według "Rz" "w limuzynie Andrzeja Dudy założono oponę wycofaną z użycia, bo nowych w magazynie nie było".

Jednak z najnowszych ustaleń "Rz" wynika, że BOR jednak dysponował kompletem nowych opon. "Sprowadziło je od Bawaria Motors z Warszawy, dilera, z którym od sierpnia 2015 r. ma podpisaną umowę na dostarczanie pełnego asortymentu oryginalnych części do BMW" - czytamy w dzienniku.

Dlaczego więc, zamiast nowego ogumienia założono stare, sparciałe opony przeznaczone do utylizacji? Na to pytanie BOR nie odpowiedział.

Byli szefowie BOR mieli rację: potwierdzają to zalecenia BMW

Co ciekawe, dziennikarze "Rz" ustalili również, że zalecenia BMW w sprawie użytkowania opon pokrywają się z przepisami wprowadzonymi przez byłych szefów BOR - Klimka i Janickiego.

Przypomnijmy, że to właśnie płk. Krzysztofa Klimka oraz gen. Mariana Janickiego obecne kierownictwo Biura publicznie oskarżyło o wprowadzenie zmian w instrukcji użytkowania opon, które to zmiany miały być niezgodne z normami bezpieczeństwa przewidzianymi przez BMW.

Obecny szef BOR płk Andrzej Pawlikowski 16 marca złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Prokuratura wydłużyła termin biegłym

Prokuratura Okręgowa w Opolu, która prowadzi śledztwo ws. wypadku, do 25 marca przedłuży biegłym termin do wydania opinii z zakresu badania wypadków drogowych oraz mechanoskopii.

Prokurator Lidia Sieradzka wyjaśniła, że termin sporządzenia opinii zostanie wydłużony do 25 marca "w związku z przesłaniem w zeszłym tygodniu biegłym kolejnych materiałów ze śledztwa". - W skład tych materiałów wchodzą przesłuchania nowych świadków oraz dowody z dokumentów - podała i zaznaczyła, że w związku z tym "należy spodziewać się, że prokuratura otrzyma obydwie opinie nie wcześniej niż po 28 marca".

Na początku marca w samochodzie, którym podróżował prezydent autostradą A4, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła, w wyniku czego auto wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: