Nadchodzi częściowa prohibicja. Posłowie chcą, żebyśmy nie kupowali alkoholu nocą

1. W Sejmie procedowane będą dwa projekty dot. sprzedaży alkoholu 2. PiS i PO chcą wprowadzenia zakazu handlu w godzinach 22-6 3. Prawo pozwoli też na wprowadzenie zakazu w konkretnych miejscach

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak podaje Next.gazeta.pl , posłowie PiS i PO złożyli dwa projekty dotyczące ustanowienia nocnej prohibicji. Jeśli prawo wejdzie w życie, samorządy dostaną możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholem w godzinach 22-6.

To jednak nie wszystko. Oba projekty zakładają, że gminy będą mogły - wedle uznania - wprowadzać zakaz sprzedaży w konkretnych miejscach, dniach i godzinach. Limitowana może być też liczba sklepów sprzedających alkohol.

Prohibicja na świecie

Nocną prohibicję próbowano wprowadzić w 2011 roku, we Wrocławiu. Sprzedaży alkoholu planowano zakazać na Starym Rynku, w godzinach 21-6. Mieszkańcy oprotestowali decyzję radnych, a miesiąc po głosowaniu wojewoda dolnośląski unieważnił zarządzenie. Za niezgodną z prawem nocną prohibicję uznał także Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy obowiązuje m.in. w Finlandii (od 21 do 6 rano) i Wielkiej Brytanii (od 2 w nocy do 6 rano).

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy popierasz zakaz nocnej sprzedaży alkoholu?
Więcej o: