Obligacje zamiast gotówki w programie 500+? Taki pomysł ma Ministerstwo Finansów

1. Zamiast wypłat gotówki ministerstwo rozważa rozdawanie obligacji 2. Dla rodziców miałoby to oznaczać większe zyski w przyszłości 3. Odetchnąłby też budżet państwa, bo nie musiałby od razu wykładać pieniędzy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSzczegółów programu jeszcze nie ma. Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów mówił, że jego resort prowadzi rozmowy z Ministerstwem Pracy oraz z PKO BP, które jest dystrybutorem takich papierów. Nie wiadomo jeszcze nawet na jaki okres obligacje byłyby emitowane.

Ministerstwo sądzi, że przyjęciem obligacji zamiast gotówki mogłyby być zainteresowane rodziny bogatsze, które nie musiałyby wykorzystywać 500 zł na bieżące potrzeby.

Wczoraj portal money.pl policzył , że jeśli obligacje miałby 18-letni termin wykupu, to na każde dziecko rodzina dostałaby 126,5 tys. zł (w gotówce byłoby to 108 tys.). Dziennikarze serwisu do wyliczeń wzięli oprocentowanie najbardziej atrakcyjnych dziś papierów skarbowych.

Szkoda czasu na tego typu dywagacje

O pomyśle wypowiadali się też eksperci. Prof. Cezary Mech, były wiceminister finansów w rządzie PiS mówił serwisowi money.pl , że pomysł nigdy nie wejdzie w życie. - To jakiś absurd. Każdy może sobie kupić indywidualnie obligacje, akcje, opcje. Nie musi tego robić urzędnik i to z pieniędzy przygotowanych na program "Rodzina 500+". Równie dobrze można wynagrodzenia budżetówki wypłacać w formie obligacji albo inwestorom zamiast płatności wysłać obligacje. Ciekawe, co by na to powiedzieli? - komentował.

- Jestem ciekawa, jak będzie wyglądać procedura namawiania osób, które mogą pobrać to świadczenie, aby zrobiły to w formie obligacji, czyli de facto długu. Wiele zależy od sposoby wprowadzenia tego rozwiązania - mówiła z kolei w Polskim Radiu Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. - Sądzę, że dotyczyłoby to wąskiej grupy osób. Temat jest dość złożony, bo pieniądze z programu 500+ miały pobudzić konsumpcję. Przy obligacjach ona się nie pojawi.

- Szkoda czasu na tego typu dywagacje. 99 proc. rodziców zdecyduje się na wypłatę w gotówkę - mówił z kolei Kamil Maliszewski z DM mBank. - Można żałować, że ktokolwiek w Min. Finansów zastanawia się nad takim tematem. No chyba, że to miałby być obowiązek a nie dobrowolny wybór.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz wideo
Czy obligacje zamiast gotówki to dobry pomysł?
Więcej o: