Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Błaszczaka. Szydło: To jeden z najlepszych szefów MSWiA od 1989 roku

1. Wniosek PO o wotum nieufności dla ministra został odrzucony 2. Za jego przyjęciem głosowali posłowie PO, PSL i Nowoczesnej 3. Mariusz Błaszczak podczas debaty nie zabrał głosu we własnej sprawie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSejm odrzucił dziś wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przeciwko przyjęciu wniosku byli posłowie PiS. Za głosowali członkowie PO, PSL i Nowoczesnej. Wśród parlamentarzystów Kukiz'15 nie było dyscypliny, większość z nich wstrzymała się od głosu.

Opozycja zarzucała Mariuszowi Błaszczakowi m.in. nieudolne zarządzanie policją, w tym odwołanie w ciągu trzech tygodni piętnastu wojewódzkich komendantów. Ale argumentów za odwołaniem było zdecydowanie więcej.

Sprawa Zbigniewa Maja

- To na ministrze ciąży odpowiedzialność przygotowania kandydata, sprawdzenia jego przeszłości i kompetencji - mówił w kontekście powołania Zbigniewa Maja na stanowisko Komendanta Głównego Policji poseł wnioskodawca, Marek Wójcik. I dodawał: - Powołanie Maja powinno być wystarczającym powodem odwołania ministra Błaszczaka.

- Nie mnie jest rozstrzygać, czy Maj 15 lat temu wziął 5 butelek wódki. Chcę zwrócić uwagę na inny aspekt. Że Maj był funkcjonariuszem CBŚ, tzw. przykrywkowcem, oficerem, który wchodzi w duże interakcje z przestępcami - mówił z kolei Paweł Kukiz.

Groźba kompromitacji państwa

Wójcik stwierdził również, że w rządzie PiS "panuje chaos, a ministrowie ze sobą nie współpracują". Zwrócił też uwagę, że działania Błaszczaka doprowadziły do tego, że "polska policja straciła wielu doświadczonych funkcjonariuszy".

- W jaki sposób, panie ministrze, ci policjanci bez doświadczenia przygotują Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO - dopytywał Wójcik, jednocześnie ostrzegając przed "kompromitacją państwa".

Wypadek limuzyny Dudy

Zarzuty Platformy dotyczyły też wypadku limuzyny prezydenta Dudy. - Konferencja BOR była żenująca. Oficerowie chowali się za instrukcją z 2010 roku, instrukcją wymiany opon. Panie ministrze, pan opanował sztukę zrzucania winy na przeciwników - przekonywał Wójcik.

W trakcie debaty pojawił się też wątek inwigilowania dziennikarzy. Zdaniem wnioskodawców, PiS z pełną świadomością, że informacje o podsłuchach były nieprawdziwe, posługiwał się nimi, by przykryć prace nad ustawą inwigilacyjną. - Ujawnienie tych informacji ośmieszyło panią, pani premier - przekonywał poseł PO.

Afera alkoholowa

Nieco inną argumentację dla wniosku zaprezentował Krzysztof Brejza. - Kompromitująca was afera alkoholowa w wojskowym kontyngencie w Kosowie. Tak się składa, że kilku funkcjonariuszy jednostek zostało złapanych w stanie wybitnie wskazującym. Wiem, że po naszym wystąpieniu zostały wszczęte wobec nich postępowania - opowiadał Brejza o sprawie, która jego zdaniem "miała nie ujrzeć światła dziennego".

Szydło broni: Jeden z najlepszych ministrów

W obronie Błaszczaka stanęła premier Szydło. Wcześniej poseł Czartoryski przekonywał, że sukcesem resortu było m.in. zmienienie atmosfery na demonstracjach. - Kilkadziesiąt demonstracji KOD. Jak wyglądają? Spokojnie, profesjonalnie. Policja nie rozpędza takich zgromadzeń. A jak było kiedyś? Policja rozpędzała górników. Czy państwo pamiętacie, jak potraktowano kibiców Legii Warszawa - pytał poseł PiS.

- Muszę powiedzieć, że to jest chyba najsłabszy wniosek odwołania ministra, jaki kiedykolwiek słyszałam - stwierdziła Beata Szydło. I dodała: - W 2010 roku zginał Lech Kaczyński i osoby, które towarzyszyły my w drodze do Smoleńska. Szef BOR-u, który był odpowiedzialny za tę podróż po tej katastrofie otrzymał generalskie gwiazdki. Taka jest między nami różnica.

Na koniec premier stwierdziła, że "minister Błaszczak jest jednym z najlepszych szefów MSWiA od 1989 roku, a praca z nim jest zaszczytem".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

QUIZ: Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać. Kto może zmienić orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? Przekonaj się! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: