Kaczyński i Macierewicz w TVP Info. "Może była bomba, może w inny sposób doprowadzono..." [CYTATY]

1. Prezes PiS przekonywał, że premier nie mogła opublikować wyroku TK 2. Szef MON po raz kolejny odniósł się zaś do katastrofy w Smoleńsku

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGłównym tematem rozmowy z Antonim Macierewiczem były jego niedawne słowa, w których przekonywał, że Polska po katastrofie w Smoleńsku stała się "pierwszą wielką ofiarą współczesnego terroryzmu". W programie "24 minuty" TVP Info szef ministerstwa obrony nie chciał jednak w jasny sposób odnieść się do tej tezy.

Antoni MacierewiczAntoni Macierewicz Agencja Wyborcza.pl

- Może była bomba, może w inny sposób doprowadzono do tego, że samolot rozpadł się nad ziemią. To jest sprawa, którą bada uczciwy zespół - stwierdził szef MON.

I dodał: - Polskie organa władzy wcześniej zostały wciągnięte w scenariusz dezinformacji opinii polskiej i międzynarodowej. To jest wprowadzanie w błąd, sprawianie, żeby czarne wydawało się białe. Wciągnięto w to media - przekonywał.

Antoni MacierewiczAntoni Macierewicz Agencja Wyborcza.pl

Minister obrony sugerował również, że nie wszystkim zależy na wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. - Niektóre środowiska żywią się nienawiścią do prezydenta i do wszystkich, którzy chcą wyjaśnić kwestię smoleńską - stwierdził.

W trakcie rozmowy poruszono także kwestię wojny w Syrii i problemu migracji. Macierewicz stwierdził, że "inwazja rosyjska dramatycznie skomplikowała sytuację i wyzwoliła siły, które dziś zagrażają całej Europie".

Antoni MacierewiczAntoni Macierewicz Agencja Wyborcza.pl

Na koniec wywiadu podniesiono jeszcze sprawy związane z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Wolałbym uniknąć próby generalizacji, ale nie mogę się pozbyć jednego zdziwienia. W sposób oczywisty została złamana konstytucja. Sponiewierano ją - stwierdził Macierewicz, oceniając ostatni wyrok TK.

I dodał: - Czy można takie działanie aprobować, a rozstrzygnięcie traktować jako orzeczenie? Nie można.

Pół godziny po zakończeniu wywiadu z szefem MON, w studiu TVP Info pojawił się Jarosław Kaczyński. Również w tym wywiadzie wiele mówiono o Trybunale, a prezes PiS powtarzał to, do czego wcześniej przekonywał m.in. Zbigniew Ziobro - że wydrukowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, byłoby niezgodne z konstytucją.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński Agencja Wyborcza.pl

- Nie można mówić, że jest orzeczenie. Nie można niczego publikować. To jest stanowisko prywatne pewnej grupy osób - mówił Kaczyński i dodawał, że "gdyby premier opublikowała decyzję pewnej części sędziów jako orzeczenie, złamałaby prawo, i to nawet prawo karne".

A jak PiS zamierza zareagować na krytyczną opinię Komisji Weneckiej ws. zmian w ustawie o TK? - Premier przekazała już sprawę do Sejmu. Marszałek ma powołać komisję ekspertów. Trzeba rozważyć wszystkie aspekty tej sprawy, wszystko musi być wzięte pod uwagę. Komisja przedłoży swoje wnioski, a Sejm szanując to, co powiedziała Komisja Wenecka, będzie musiał podjąć decyzje - ocenił Kaczyński.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński Agencja Wyborcza.pl

Prezes PiS wyklucza spełnienie warunków, które opozycja postawiła jako punkt wyjścia do ewentualnych rozmów ws. rozwiązania kryzysu. - Wszystko byłoby tak, jak chce opozycja. A opozycja rozpoczęła ten spór ze złą wolą, przyznała to nawet Komisja Wenecka. Trybunał w jakimś sensie jest polityczny, ale opozycja chciała, żeby był partyjny - stwierdził.

Kaczyński odniósł się też do ostatnich protestów KOD i Nowoczesnej, stwierdzając że jego ugrupowanie "nie traktuje poważnie odruchów anarchistycznych". Później zaś apelował do PO, żeby "wróciła do pierwszych lat istnienia, kiedy była partią poważniejszą i bardziej konstruktywną".

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński Agencja Wyborcza.pl

W rozmowie Kaczyński odniósł się jeszcze do sprawy artykułów w niemieckiej prasie, sugerujących, że szczyt NATO powinien zostać przeniesiony z Polski do jednej ze stolic krajów bałtyckich. - W 1945 roku pewne gazety przekonywały, że Polskę trzeba włączyć do Związku Radzieckiego. Gazety piszą różne rzeczy - spuentował prezes PiS.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: