Sondaż dla "Rz": PiS nie ma za sobą poparcia społecznego ws. Trybunału Konstytucyjnego

1. Nawet część wyborców PiS nie popiera polityki rządu ws. TK 2. Taki wynik przynosi sondaż ośrodka IBRiS dla ?Rzeczpospolitej"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Blisko połowa, bo 45 proc. badanych uważa, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny, rację mają sędziowie i popierająca ich opozycja, a nie PiS - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" .

Z kolei na pytanie: czy pana/i zdaniem wyrok TK powinien zostać opublikowany przez rząd w Dzienniku Ustaw, aż 74 proc. odpowiada, że "tak", niekorzystny dla PiS wyrok należy opublikować.

Zaledwie 25 proc. pytanych jest zdania, że to PiS ma rację w konflikcie o TK.

Jak zauważa dziennik, wyniki sondażu wskazują, że nawet część wyborców, która głosuje na Prawo i Sprawiedliwość, nie pochwala działań Jarosława Kaczyńskiego wobec Trybunału.

Nowela PiS ustawy o Trybunale - niekonstytucyjna

W zeszłym tygodniu TK orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 3 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Beata Szydło poinformowała, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw orzeczenia TK.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce.

Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Zobacz też: pierwsza na rynku biografia Jarosława Kaczyńskiego >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: