Sprzeczka u Olejnik. Sellin: Jesteście opozycją totalną. Neumann: Bo wy jesteście totalną władzą!

1. Dzisiejsza audycja "7 Dzień Tygodnia" poświęcona była sporowi o TK 2. W jej trakcie doszło do ostrej wymiany zdań między politykami PiS a PO 3. Negocjacje ws. załagodzenia konflikty wydają się w tym momencie niemożliwe

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPo dzisiejszej rozmowie polityków w audycji "7 Dzień Tygodnia" Radia Zet nic nie wskazuje na załagodzenie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny.

Rzecznikiem kompromisu w programie Moniki Olejnik był Paweł Kukiz, który chciałby, aby rząd "dla świętego spokoju i aby załagodzić sytuację", opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kukiz domaga się też, by rząd usiadł do negocjacji z pozostałymi opcjami politycznymi.

- Mamy chaos prawny. Nie ma sensu tego konfliktu eskalować. Trzeba to opublikować i usiąść do rozmów na temat sposobu wybierania sędziów Trybunału Konstytucyjnego - przekonywał lider ruchu Kukiz'15 .

PiS nieugięte

Nowoczesna i Platforma Obywatelska wykluczyły negocjacje z Prawem i Sprawiedliwością tak długo, jak długo nie będą respektowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego i opinia Komisji Weneckiej. - Jesteście opozycją totalną - stwierdził Jarosław Sellin. - Bo wy jesteście totalną władzą - odbił natychmiast Sławomir Neumann z PO.

Politycy partii rządzącej są jednak nieugięci, odmowę publikacji wyroku TK popierają Jarosław Sellin i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. - Nie możemy tego opublikować, ponieważ złamalibyśmy prawo. TK działa na podstawie ustawy, która cieszy się domniemaniem konstytucyjności. Część sędziów TK, zwołana przez sędziego Rzeplińskiego, zechciała się spotkać wbrew regułom ustawy. Był niepełny skład. Orzeczenia mogą zapadać 13 głosami, a było 12 sędziów - przekonywał wiceminister kultury.

- Z prawnego punktu widzenia to, co wyprodukowano na spotkaniu części sędziów, jest komunikatem lub stanowiskiem. To nie jest wyrok - podsumował stanowisko strony rządowej polityk PiS.

Negocjacje możliwe, ale...

Innego zdanie jest oczywiście PO. - Jarosław Kaczyński chce eskalować ten konflikt, nie chce rozwiązać tego konstytucyjnego pata, to ma mu dawać paliwo do gry politycznej. Nie rozumiem tego. Wolny świat patrzy na nas jako na państwo, gdzie są zachwiane normy demokratyczne, konstytucyjne i prawne. Wszyscy Polacy będą mieli problem, kiedy od rządu PiS odwrócą się zachodnie stolice i Stany Zjednoczone - stwierdził Neumann .

Powiedział również, że jego partia usiądzie do stołu negocjacyjnego, jeżeli Beata Szydło opublikuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i zacznie przestrzegać orzeczenia Komisji Weneckiej. - Wtedy siadamy i rozmawiamy. W przyszłym roku mija 20 lat od uchwalenia konstytucji, można na nią spojrzeć z perspektywy. Ale dopiero wtedy, kiedy spełnione będą odpowiednie warunki - mówił Neumann.

Również Nowoczesna uważa opinię Komisji Weneckiej i wyroki TK za podstawę do rozstrzygnięcia sporu. - Jeżeli wszystkie wyroki będą respektowane, to jesteśmy za tym, żeby usiąść i rozmawiać - mówiła posłanka tej partii, Katarzyna Lubnauer.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: