Spór o TK się zaostrza: rząd odmawia publikacji, ludzie nocowali pod KPRM: "Beata, drukuj ten wyrok!" [TRWA PROTEST]

1. Pod kancelarią premiera partia Razem rozbiła namioty. "Nie ruszymy się" 2. Protestują przeciw nieopublikowaniu przez rząd wyroku TK 3. TK ogłosił, że nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z konstytucją

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTo był bardzo gorący dzień, zwłaszcza od momentu ogłoszenia przez TK wyroku miażdżącego dla PiS - [RELACJA MINUTA PO MINUCIE] >>>

Trybunał Konstytucyjny ogłosił w środę wyrok ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał zmiany wprowadzone przez PiS za niezgodne z konstytucją.

Orzeczenie TK: Cała nowela ustawy o Trybunale niezgodna z konstytucyjną zasadą legislacji - czytaj >>>

Premier Beata Szydło stwierdziła, że decyzja Trybunału jest niezgodna z prawem i zapowiedziała, że jej nie opublikuje. Wiele mediów, w tym Gazeta.pl , zrobiło to za nią.

- Komunikat, który został dzisiaj wydany przez Trybunał Konstytucyjny, nie spełnia przesłanek ustawowych co do tego, aby być uznany za wyrok -

Z kolei wg ministra sprawiedliwości "orzeczenie TK nie ma mocy prawnej", a spotkanie "nie było spotkaniem sądu konstytucyjnego, tylko sędziów, którzy usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie".

Zobacz wideo

Od środowego wieczora trwa pod Kancelarią Premiera protest zorganizowany przez Partię Razem. Akcje poparł też Komitet Obrony Demokracji. Protestujący wyświetlili na ścianach budynku wyrok Trybunału.

Protest przed KPRMProtest przed KPRM Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Uczestnicy rozbili namioty, rozdawali herbatę, część została pod KPRM na noc. - Będziemy stać do oporu - zapowiedział Marcin Górski (Razem). Słychać krzyki "Beata drukuj ten wyrok!" i "Rządzie publikuj!".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: