Sędziowie będą pracować pod kontrolą. Ministerstwo szykuje też dla nich kary finansowe

1. RMF: Resort sprawiedliwości chce nowych kar dla sędziów2. Za przedłużające się postępowania mają zapłacić z własnej kieszeni3. Kontrolowaniem ich pracy mieliby się zająć specjalnie wybrani ławnicy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak informuje radio RMF , resort proponuje obniżanie pensji sędziego o 10-15 proc., "jeśli zostanie stwierdzone, że z jego winy postępowanie trwało zbyt długo". Odszkodowania z tego tytułu też mogłyby być wypłacane z kieszeni sędziów.

- Konstytucja wskazuje, że obywatel ma prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki. Tymczasem Trybunał w Strasburgu wskazuje w orzeczeniu, że na wokandzie w Strasburgu jest niemal 600 spraw dotyczących przewlekłości postępowań w kraju - powiedział dla RMF wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Praca sędziów ma być kontrolowana - podaje rozgłośnia. Jak precyzuje RMF, resort uważa, że obecnie - z powodu zawodowej solidarności - dyscyplinarne postępowania wobec sędziów nie spełniają swojej roli. Dlatego chce powołania np. specjalnych ławników, którzy mieliby oceniać sędziów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy za przedłużające się sprawy sędziowie powinni płacić z własnej kieszeni?
Więcej o: