Kaczyński: Projekt opinii Komisji Weneckiej to absurd z punktu widzenia prawa

1. Kaczyński wypowiedział się o opinii KW dla Radia Białystok 2. Mówił, że to "absurd prawny" i "błąd naszych sojuszników"3. Wcześniej projekt opinii wyciekł do mediów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Komisja Wenecka skompromitowała się przeciekiem opinii. To jest tylko projekt, ale jeśli by go potraktować poważnie, to jest on absurdalny w sensie prawnym - tak Jarosław Kaczyński ocenił prace Komisji w rozmowie z Polskim Radiem Białystok .

I dodał, że KW nie jest ciałem, które ocenia "z punktu widzenia prawa" różnego rodzaju wątpliwości, tylko instytucją o "bardzo wyraźnym nastawieniu politycznym".

Kaczyński powiedział również, że opinie Komisji nie mają charakteru wiążącego, a sprawa jest wykorzystywana przez sojuszników Polski za granicą. - To jest ich poważnym błędem - uczynili z działań Komisji sprawę, która utrudnia rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenił prezes PiS. Stwierdził również, że w tym momencie jest to już kwestia "suwerenności Polski:".

Opinia będzie wydana zgodnie z planem

Po wycieku do mediów projektu opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym, MSZ złożył wniosek do Rady Europy o przesunięcie terminu publikacji dokumentu w ostatecznej formie. Zamiast 12 marca, poproszono o przesunięcie na czerwiec tego roku. Komisja odrzuciła jednak ten wniosek i dokument zostanie wydany zgodnie z planem.

W projekcie, który wyciekł do mediów, Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy władzy w Polsce do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Stwierdza, że dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy sądzisz, że polskie władze zastosują się do zaleceń Komisji Weneckiej?
Więcej o: