Piękny gest polskich dyplomatów w Sofii. Bułgarzy zareagowali żywiołowo. Są zachwyceni

Z okazji bułgarskiego święta niepodległości, polscy dyplomaci recytowali w oryginale XIX-wieczny poemat. Nagranie z Polakami trafiło na YouTube'a Instytutu Polskiego w Sofii. I spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem Bułgarów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasBułgarzy świętują dzisiaj odzyskanie niepodległości - 3 marca 1878 roku kraj po pięciu wiekach wyzwolił się spod panowania osmańskiego. Z tej okazji polscy dyplomaci zdobyli się na piękny gest. Na nagraniu wrzuconym przez Instytut Polski w Sofii na YouTube'a, Pracownicy Ambasady RP, Instytutu Polskiego i Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji recytują wiersz "Hadżi Dymitr" XIX-wiecznego poety Christo Botewa. I robią to po bułgarsku, na tle pomników upamiętniającymi walkę o niepodległość.

"To wspaniały gest szacunku, przyjaźni" - piszą bułgarscy internauci.

 

"Żyje, on żyje! U stóp Bałkanu/ We krwi utonął, leży i jęczy/ Junak z głęboką na piersi raną" - recytują dyplomaci z mocnym polskim akcentem. Dimityr Nikołow Asenow "Hadżi", któremu poświęcony jest utwór, to jeden z największych bohaterów bułgarskiego odrodzenia narodowego. I w kraju nad Morzem Czarnym prawdziwy symbol niepodległości.

Niektóre fragmenty wiersza recytowane są po polsku. Wszyscy bohaterowie nagrania w klapy marynarek i żakietów mają wpięte martenice. Są to czerwono-białe włóczkowe gałganki, symbol nowego życia i płodności, które w Bułgarii nosi się w marcu z okazji nadejścia wiosny.

Nagranie spotkało się z bardzo pozytywną reakcją internautów. Bułgarzy w ciepłych słowach dziękują polskim dyplomatom za pamięć. I są zachwyceni pomysłem.

"Wyjątkowy prezent z okazji naszego święta narodowego. Dziękuję!", "Podziwiam kreatywność! Jak wspaniale brzmi poezja Botewa po polsku", "Pięknie!" - piszą pod filmem Bułgarzy.

Bułgarzy na YTBułgarzy na YT IPSSOFIA/YT

Internauci zareagowali spontanicznie, a podziękowaniom na YouTubie nie ma końca. "Jesteście świetni! Dziękuję za ten wspaniały prezent! Brawo, Polska!", "Dziękuję, przyjaciele! Wspaniały prezent! I świetna realizacja", "Szacunek", "Dziękuję z całego serca! W czasach, kiedy świat jest tak podzielony, pomocna dłoń i gest szacunku są podwójnie ważne" - piszą rozemocjonowani internauci.

Bułgarzy na YTBułgarzy na YT IPSSOFIA/YT

Niektórzy Bułgarzy byli tak wzruszeni, że, chcąc wyrazić swój szacunek, próbowali dziękować po polsku.

Bułgarzy na YTBułgarzy na YT IPSSOFIA/YT

Bułgarzy na YTBułgarzy na YT IPSSOFIA/YT

Nagranie pojawiło się też w serwisie Reddit.com i zostało przyjęte równie ciepło. To sygnał dla polskich dyplomatów, że tego rodzaju drobne gesty budzą sympatię i poprawiają wizerunek kraju za granicą.

embed
Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: