Fundacja ojca Rydzyka z dotacją z MSZ. Wcześniej zmieniono warunki konkursu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wyniki konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Największą dotację, 200 tys. zł, dostała... tak, nie mylicie się, znana z wielu projektów w dziedzinie dyplomacji Fundacja Lux Veritatis ojca Rydzyka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDopiero co pisaliśmy o tym, że Lux Veritatis dostanie 26 mln zł ze skarbu państwa, kosztem walki ze smogiem w Małopolsce. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Obecnie przyznana dotacja z MSZ jest dużo mniejsza, ale już budzi oburzenie organizacji pozarządowych. Dlaczego?

Zmienione warunki konkursu

Zwracają one uwagę, że warunki konkursu na projekty promujące Polskę i polską kulturę za granicą zmieniono w ostatniej chwili. Nabór wniosków miał się kończyć 4 grudnia ubiegłego roku, ale właśnie tego dnia termin został przedłużony. W regulaminie konkursu dodano zapis o tym, że składane projekty powinny promować Polskę "w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016, w tym zwłaszcza chrześcijańskiej tożsamości i ukształtowanego na przestrzeni wieków na tej podstawie systemu demokracji, wolności, solidarności i tolerancji".

Teraz MSZ ogłosiło wyniki . Do konkursu zgłoszono 160 ofert, ostatecznie dofinansowanie zdobyło 36. Największe i zarazem maksymalne możliwe dostała Fundacja "Lux Veritatis" ojca Rydzyka. MSZ przyznało jej 200 000 zł.

Zapytaliśmy MSZ, dlaczego nagle zmieniło warunki konkursu. Prosiliśmy też o uzasadnienie wysokiej dotacji dla Lux Veritatis. Fundację z kolei zapytaliśmy o założenia projektu.

Czekamy na odpowiedzi.

Zobacz wideo

O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu "W rodzinie ojca mego" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! "