Szydło: Rząd popiera kandydaturę Belki na szefa EBOiR. Ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma

1. Szydło: Popieramy kandydaturę Belki na szefa EBOiR 2. To pierwsza oficjalna wypowiedź władz na ten temat3. Ministerstwo Finansów ma czas na zgłoszenie kandydatury do 11 marca

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Rząd popiera kandydaturę Marka Belki na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" premier Beata Szydło.

Według szefowej rządu, Belka jest dobrym kandydatem, a poza nim "żaden Polak nie ma szans na to stanowisko". To pierwsza wypowiedź przedstawiciela władz na tak wysokim szczeblu na temat potencjalnej kandydatury szefa NBP. Propozycja kandydowania Belki miała przyjść z zagranicy.

EBOiR jest międzynarodową instytucją finansową, która wspiera rozwój sektora prywatnego w zgodzie z zasadami demokracji i gospodarki rynkowej w państwach przeprowadzających transformację ustrojową. Głównym zadaniem instytucji jest udzielanie kredytów na cele prorozwojowe. Liczy 66 członków: 64 państwa, Europejski Bank Centralny i Unię Europejską.

Sprawa nie jest przesądzona

Ostatecznie sprawa kandydatury Belki nie jest jednak taka pewna. Jak dowiedział się "DGP", sytuację komplikują kwestie związane z ewentualnym Brexitem.

Ponieważ kadencję szefa EBOiR kończy Brytyjczyk Suma Chakrabarti, brytyjskie władze chciałyby, żeby został wybrany ponownie. Jego wybór byłby gestem ze strony unijnych państw pod adresem Wielkiej Brytanii - premier Cameron pokazałby w ten sposób jakieś atuty z członkostwa w UE przed referendum na temat wyjścia kraju z Unii. Poza tym Chakrabarti jest póki co jedynym formalnie zgłoszonym kandydatem.

Rząd ma niewiele czasu

Obecny prezes NBP miałby mieć największe szanse w starciu z Brytyjczykiem. Polska musi jednak podjąć decyzję szybko - niewykluczone, że niedługo pojawią się inni kandydaci, co może zmniejszyć szanse Belki na wybór. Za zgłoszenie odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Ma czas do 11 marca.

Nowy członek zarządu NBP

O dobrych stosunkach władzy z Belką może świadczyć nie tylko poparcie jego kandydatury na szefa EBOiR, ale też powołanie nowego członka zarządu NBP. Dziś, właśnie na wniosek Belki, na to stanowisko przez Andrzeja Dudę został powołany prof. Adam Glapiński.

Glapiński do lutego był członkiem Rady Polityki Pieniężnej z nominacji Lecha Kaczyńskiego. W mediach wymieniany jest jako kandydat na nowego prezesa NBP, po tym jak w czerwcu zakończy się kadencja Belki.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: