"Polska super, Polacy tacy dobzi". Tak powinny wyglądać napisy do "Idy"?

Polscy reżyserowie wyrazili oburzenie napisami i publicystycznym komentarzem, który towarzyszył emisji "Idy" w TVP. Tymczasem powstała już alternatywna wersja napisów do filmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTVP2 wyemitowało "Idę" Pawła Pawlikowskiego, zdobywczynię Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny roku 2014. Filmowi towarzyszyły rekomendowane przez Redutę Dobrego Imienia napisy, poprzedzony został również jednostronnym komentarzem. Jeden z publicystów mówił, że w obrazie Polacy są "oskarżani o zbrodnie, których nie popełnili". Stwierdzono również, że "więcej było sporu niż wdzięczności za to, że ten film powstał".

Z kolei z napisów, którymi opatrzono "Idę" mogliśmy dowiedzieć się m.in. tego, że w czasie okupacji Polacy ukrywali Żydów, a Instytut Yad Vashem właśnie Polakom przyznał najwięcej tytułów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

"Żydzi nie-tego, Polacy super"

Michał Płaczek uznał, że napisy przygotowane przez TVP w niewystarczająco jasny sposób tłumaczyły widzom sens filmu. Na Facebooku opublikował kilka własnych przeróbek.

Protest reżyserów

Oburzenie materiałem pokazanym w TVP wyraziła Gildia Reżyserów Polskich, która wystosowała list do prezesa TVP i dyrektora Dwójki. Jak zaznaczają autorzy, "po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia".

Sasin: "Na tym polega misja telewizji"

Z opinią znanych reżyserów - m.in. Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland czy Wojciecha Smarzowskiego - absolutnie nie zgadza się poseł PiS Jacek Sasin.

- Telewizja publiczna broni dobrego imienia Polski. To jest rola telewizji. Jacek Kurski to pierwszy prezes telewizji, który wypełnia swoją rolę jak należy i rozumie, na czym polega misja telewizji publicznej. Na tym, żeby prostować fałszywe opinie - mówił polityk w programie "7 Dzień Tygodnia".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: