Mocne słowa Danuty Wałęsy o "małym człowieczku" i "biznesmenie z Torunia" [PIĘĆ CYTATÓW]

Danuta Wałęsa wystąpiła w Gdańsku na wiecu poparcia dla jej męża. W swoim przemówieniu nie przebierała w słowach - uderzyła w aktualną i poprzednią władzę, Kościół i "malutkiego", który rządzi z tyłu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasOkoło 25-tysięczny tłum zgromadził się na placu Solidarności w Gdańsku podczas wiecu poparcia "Murem za Wałęsą". Zobacz relację z manifestacji >>>

Danuta Wałęsa podczas wiecu tłumaczyła nieobecność byłego prezydenta. - Mąż jest trochę zmęczony. Mówi tak szczerze, że jeszcze poczeka, jak będzie jeszcze większa grupa, to on na pewno przyjdzie - wyjaśniała. Wałęsa przemawiała jednak wyłącznie w swoim imieniu. I nie szczędziła słów krytyki.

O "małym człowieczku"

Przyszłam tutaj, żeby zamanifestować swój sprzeciw względem tego rządu i względem tego małego człowieczka, który stoi za tymi, których tam wybrał, i nawet się nie wychyli, bo się boi. Bo on się bał i w stanie wojennym. Nie internowali go, zamknął się w czterech ścianach z kotem.

Rząd jest po to, żeby służył społeczeństwu, nie pewnej grupie, jakimś wybranym ludziom. Nie [może być tak,] że jest pani premier, pan prezydent, a rządzi sobie z tylu jakiś malutki i podejmuje decyzje, a oni je wykonują.

O wychodzeniu na ulicę

To jest pięknie, że my się tu spotykamy, pokrzyczymy sobie, ale władzy na ulicy nie zdobędziemy, ani jej nie obalimy. My musimy się po prostu organizować. Nie możemy w tej chwili liczyć na Kościół, choć to przykre i smutne. Abp Głódz mówi, żeby Wałęsa przeprosił... Ale za co ma Wałęsa przepraszać?

O rozmowach z komunistami

Moi kochani, gdyby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by nic nie osiągnął, nie bylibyśmy tutaj, nie wiadomo, jak by się wszystko potoczyło. Tak że Bogu dzięki, że on rozmawiał z komunistami, ale ja mogę gwarantować, że on nikogo nie skrzywdził, nikogo nie zdradził, nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy!

O Rydzyku-biznesmanie

Kościół mógłby dużo powiedzieć, księża czy biskupi, którzy byli świadkami tamtych czasów, ale Kościół osiągnął swoje, Wałęsa wywalczył Msze Święte w radio i telewizji, Kościół ma wiele rzeczy, teraz dostał pieniądze. A Kościół - mój Boże - powinien być z narodem - mówiła Wałęsa i dodała: - Zakonnik powinien żyć w ubóstwie, bo przysięgał ubóstwo. A ten zakonnik w Toruniu to nie jest zakonnik, to jest biznesmen.

O błędach PO

Platforma może i robiła źle, może się zapomnieli w pewnym momencie, nie pracowali dla społeczeństwa, ale czułam się wtedy bezpieczna. Teraz czuje się zniewolona, boję się każdego dnia.

Moim marzeniem jest żeby Polska odzyskała wolność, demokrację i żeby Polacy mogli stanowić o sobie. Żeby nie narzucano im, że muszą pracować do 67. roku życia, niech pracują do 60., a później jak chcą. A jak nie chcą, to niech żyją z tego co maja. Dajmy ludziom wolność, dajmy im wolny wybór.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: