Odebrali Małopolsce pieniądze na walkę ze smogiem i dali fundacji Rydzyka. Decyzja na jednym zebraniu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie współfinansował projektu ?Life?, który miał pomóc Małopolsce w walce ze smogiem. Decyzję podjęto na tej samej radzie nadzorczej NFOŚiGW, na której zaakceptowano ugodę z fundacją o. Tadeusza Rydzyka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Lux Veritatis dostanie od skarbu państwa ponad 26 mln złotych. To efekt ugody, którą zawarto między NFOŚiGW a fundacją o. Tadeusza Rydzyka. Chodzi o rekompensatę za wcześniejsze cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

Taką decyzję NFOŚiGW podjął na piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej. Tego samego dnia zadecydowano też o zabraniu z budżetu Małopolski środków na wsparcie unijnego projektu "Life", który miał pomóc w walce ze smogiem w regionie - informuje krakowska "Wyborcza" .

- To był program najlepiej oceniany przez Komisję Europejską spośród 39 projektów zintegrowanych zgłoszonych z całej Europy - mówił w poniedziałek marszałek Małopolski Jacek Krupa z PO.

Decyzja polityczna?

- W tym programie wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ale pod koniec roku nowy minister środowiska powołał nowy zarząd NFOŚiGW, a ten wstrzymał podpisanie programu. Dlaczego? Nie doczekaliśmy się odpowiedzi na to pytanie. Ale wiadomo, że sukcesu tego programu PiS nie może wziąć na siebie, bo był przygotowany za poprzednich władz - mówił natomiast anonimowo jeden z urzędników .

Złudzeń co do powodów decyzji NFOŚiGW nie ma też poprzedni marszałek Małopolski, Marek Sowa. "W piątek NFOŚiGW zabrał kasę na likwidacje niskiej emisji w Małopolsce i dał kasę dla Ojca Rydzyka. A my trujemy się dalej", napisał na Twitterze poseł PO.

Więcej o sprawie odebrania pieniędzy na walkę ze smogiem na krakow.wyborcza.pl .

O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu "W rodzinie ojca mego" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: