Opublikowano treść listu Kiszczaka: Teczkę Bolka "ujawnijcie 5 lat po śmierci Wałęsy"

1. IPN udostępnił niewysłany list generała Kiszczaka z 1996 2. To część dokumentacji odnalezionej w domu Kiszczaków 3. Kiszczak: dokumenty ujawnijcie nie wcześniej, niż 5 lat po śmierci Wałęsy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDziś IPN udostępnił część dokumentów znalezionych domu Kiszczaka. Instytut informował, że znaleziono m.in. teczkę personalną i teczkę pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek".

Wśród udostępnionych dokumentów znajduję się także list generała Czesława Kiszczaka z 1996 roku. Prosi w nim Archiwum Akt Nowych, żeby nie ujawniało dokumentów TW "Bolka" wcześniej, niż pięć lat po śmierci Lecha Wałęsy.

Publikujemy pełną treść listu:

Niewysłany list Czesława Kiszczaka do IPNNiewysłany list Czesława Kiszczaka do IPN IPN

"Szanowny Panie Dyrektorze,

załączone dokumenty dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB do 1989 r. uchroniłem przed ich wykorzystaniem do jego kompromitacji, a także Ruchu, któremu przewodził, zaś po 1989 r. przed ich zniszczeniem lub wykorzystaniem, zarówno przez ludzi prawicy jak i lewicy, do rozgrywek politycznych.

Uważam, że dokumenty te winny być zachowane i w spokojnych czasach udostępnionych poważnym naukowcom - historykom, i w jakimś stopniu ułatwią im rzetelne opisanie naszej najnowszej historii.

Proszę Pana by uczyniono to nie wcześniej jak w 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy.

Z wyrazami szacunku,

Gen. Czesław Kiszczak

PS. Dokumentami tymi, lub wiedzą z nich wynikającą, nigdy nie posiłkowałem się w licznych kontaktach z L. Wałęsą"

Sprawdź polityczny portret Lecha Wałęsy. Książka "Wódz" dostępna na Publio.pl >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: