TVP nie miała zgody na emisję nagrań. Przewodniczący Rady IPN: Zastosowano propagandowe chwyty

1. TVP wyemitowało fragmenty nagrań rozmów z Magdalenki 2. Właścicielem materiału jest IPN, który nie wyraził zgody na emisję 3. Emisja kolejnych fragmentów stoi pod znakiem zapytania

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTVP Info opublikowała fragmenty nagrań rozmów z Magdalenki bez zgody Instytutu Pamięci Narodowej. Właścicielem tych materiałów jest IPN - powiedział w rozmowie z Onetem prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN.

Dudek zaznaczył, że pokazywanie pociętych fragmentów obrad w Magdalence, bez komentarza eksperta "nie ma większego sensu". - Trzeba mieć świadomość, że to tylko część większej całości. Nie wiem, dlaczego TVP je wyemitowała. Ponadto, Cezary Gmyz nie jest ich właścicielem - stwierdził i dodał: - Z "dźwięku kieliszków" niewiele można wywnioskować. Jeśli ktoś jest odpowiedzialny, powinien przedstawić odpowiednią analizę tych nagrań, a nie stosować propagandowe chwyty.

Nawiązując do Gmyza, Dudek odnosił się zapewne m.in. do zapowiadanej przez prawicowego dziennikarza premiery filmu zrealizowanego na podstawie taśm, do których on sam rzekomo "dotarł".

Informacja zamieszczona na stronie serwisu Fronda.pl

TVP emituje niepublikowane materiały z Magdalenki [ZOBACZ NAGRANIE] >>>

Kolejnych emisji nie będzie?

Przewodniczący Rady IPN jest autorem scenariusza do niemal godzinnego filmu wyprodukowanego na postawie nagrań z Magdalenki. Film przybliża rozmowy na temat uprawnień prezydenta, sposobu wyboru posłów i senatorów czy represji podczas stanu wojennego. Materiał miał zostać pokazany w przyszłym tygodniu, jednak - jak mówi prof. Dudek - w tej sytuacji emisja stoi pod znakiem zapytania.

"Surowe" materiały zostały z kolei pokazane tylko w jednej odsłonie. Wbrew zapowiedziom, po godzinie 22 nie emitowano kolejnych fragmentów.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: