Papież wydał zezwolenie na używanie antykoncepcji. Chodzi o wirus Zika

Unikanie ciąży nie jest absolutnym złem - powiedział papież Franciszek. Powołał się przy tym na dyspensę wydaną przez papieża Pawła VI, który pozwolił używać antykoncepcji narażonym na gwałty zakonnicom w Kongo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- W konkretnych przypadkach, jak te wspomniane przez błogosławionego Pawła VI, jest to zrozumiałe. Namawiam lekarzy, by robili co w ich mocy, aby znaleźć szczepionkę przeciw komarom, które przenoszą ten wirus - mówił papież w samolocie, podczas podróży z Meksyku do Rzymu. Papież Paweł VI w latach 60. wydał dyspensę na środki antykoncepcyjne dla zakonnic, które podczas misji w Kongo były narażone na gwałty.

Już wcześniej Franciszek sugerował, że Kościół powinien mniej skupiać się na sprawach antykoncepcji i aborcji. Nigdy jednak nie proponował konkretnych rozwiązań i wyjątków od reguły zakazującej używania antykoncepcji czy przerywania ciąży.

Ostrzeżenie przed ciążą

Kobiety w katolickich krajach Ameryki Łacińskiej znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem wirusem Zika. Wirus ten u większości osób powoduje jedynie niegroźne objawy, jednak dla kobiet w ciąży może być tragiczny w skutkach. Zika wiązany jest z urodzeniami dzieci z małogłowiem.

Władze wielu krajów apelują, by kobiety wstrzymywały się z zachodzeniem w ciążę do czasu znalezienia odpowiedniej szczepionki, co najmniej na kilka miesięcy. W większości krajów Ameryki Łacińskiej antykoncepcja jest jednak niemal niedostępna, a aborcja - zakazana.

Niedostępna antykoncepcja

Przykładem może być Salwador , gdzie aborcja jest zagrożona karą więzienia, a prezerwatywy są zbyt drogie dla najbiedniejszej części społeczeństwa.

Z kolei rząd kolumbijski ogłosił , że ciężarne kobiety, u których potwierdzono obecność wirusa, mają prawo do aborcji. Jednak ze względu na restrykcyjne prawo antyaborcyjne może być to trudne do wyegzekwowania. Kobiety mają bowiem problem ze znalezieniem lekarza gotowego przeprowadzić zabieg, nawet gdy spełniają prawne wymogi.

To ten wirus ma wywoływać małogłowie u dzieci. Zika szerzy się w Ameryce Południowej. Co trzeba o nim wiedzieć? >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: