Skrajne reakcje na teczki TW "Bolka". "To jeden z najważniejszych dni w historii III RP"

Po tym, jak prezes IPN poinformował, że teczka personalna TW "Bolka" zawiera odręczny podpis o zobowiązaniu do współpracy Lecha Wałęsy z SB, w sieci zaroiło się od komentarzy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na dzisiejszej konferencji szef IPN podał, że według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów archiwisty, zdobyte materiały są autentyczne. Widnieje na nich podpis "Lech Wałęsa Bolek". Prócz tego, w teczce znajdują się również pokwitowania odbioru pieniędzy oraz notatki z tajnych spotkań z TW "Bolkiem".

Sprawę podpisania zobowiązań do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Wałęsa wyjaśniał już w 2011 roku. - Wszyscy podpisywali i ja podpisałem - mówił w programie "Kropka nad i" . I wyjaśniał: - Podjąłem taką decyzję, że więcej zrobię, więcej uchronię, tak właśnie postępując. Gdybym miał powtórzyć moje życie, powtórzyłbym je (...) nawet z tymi kontaktami z bezpieką. Dlatego że tylko tak można było ich ograć - przekonywał Monikę Olejnik.

Nowe światło na kwestię TW "Bolek" mogą rzucać ujawnione dzisiaj przez szefa IPN akta. Po opublikowaniu "Komunikatu w sprawie oględzin pierwszej części materiałów, zabezpieczonych przez prokuratora IPN w dniu 16 lutego br.", w sieci wybuchła gorąca dyskusja.

Łukasz Rogojsz, dziennikarz "Newsweeka", przekonuje, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o jakimś przełomie ws. Lecha Wałęsy. Jego zdaniem, najważniejsza jest treść zdobytych przez IPN teczek.

W podobnym tonie wypowiedział się szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, mamy do czynienia nie z "szukaniem prawdy historycznej", tylko ze "scenariuszem politycznym".

Agnieszka Gozdyra z Polsatu News zauważyła, że nową tendencją w Polsce jest stawianie wiarygodności Kiszczaka wyżej niż wiarygodności Wałęsy.

Zupełnie inne zdanie na temat zdobytych przez IPN dokumentów ma Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.

W opinii Michała Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej" ujawnienie Komunikatu IPN to jedno z najistotniejszych wydarzeń ostatnich 25 lat.

Jacek Kurski, prezes TVP, zapowiedział z kolei, że jego telewizja pokaże dziś dokument "TW Bolek".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: