CBŚP weszło do redakcji "Faktów i Mitów". Zatrzymano redaktora naczelnego

1. Tygodnik "Fakty i Mity" podał, że funkcjonariusze CBŚP weszli do redakcji2. Akcja miała być przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi3. "FiM" podają, że zatrzymano redaktora naczelnego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJak napisały "Fakty i Mity" , redakcja tygodnika została przeszukana przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Zatrzymano też redaktora naczelnego i wydawcę pisma, Romana Kotlińskiego. CBŚP miało zabrać i wynieść z redakcji kopie dysków oraz część dokumentów księgowych. Przesłuchano też czterech pracowników redakcji.

Jak podaje "FiM", po sześciu godzinach akcji jeden z funkcjonariuszy "przetrząsnął też biurka dziennikarzy, już po ich wyjściu z redakcji".

Gazeta pisze, że "prowadzone śledztwo nie ma żadnego związku z działalnością redakcji i wydawnictwa, także w wymiarze finansowym. Dotyczy ono podobno spraw prywatnych. Prokuratura nie zwracała się wcześniej do nas o wydanie jakichkolwiek materiałów".

Kontaktowaliśmy się z Prokuraturą Apelacyjną w Łodzi. Odmówiono nam komentarza. Dowiedzieliśmy się tylko, że "w stosownym czasie" będzie opublikowany komunikat.

Również CBŚP nie chciało odnieść się do sprawy. P.o. rzecznika prasowego kom. Agnieszka Hamelusz powiedziała jedynie, że CBŚP "wykonuje polecenia Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi".

Powtórka z rozgrywki?

Przypomnijmy, że w 2014 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszła do redakcji tygodnika "Wprost". Nastąpiło to tuż po ujawnieniu przez czasopismo serii nagrań rozmów polityków, które odbyły się w restauracji "Sowa i Przyjaciele". ABW zażądało wówczas wydania nośników z nagraniami. Sprawa odbiła się szerokim echem, pojawiły się pytania o wolność mediów w Polsce.

"Fakty i Mity" to antyklerykalny tygodnik. Pierwszy numer ukazał się w 2000 r. Założycielem i redaktorem naczelnym jest Roman Kotliński, były ksiądz. Gazeta regularnie publikuje materiały dotyczące przestępstw kryminalnych i obyczajowych popełnianych przez duchownych. Jest też krytyczna wobec aktualnej władzy. Tematami ostatniego numeru były m.in. "nepotyzm i kolesiostwo w PiS" oraz o tym, jak "za pieniądze podatników PiS spłaca swój dług wdzięczności wobec Rydzyka".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: