"Guardian" o Polsce Kaczyńskiego. "Prezes PiS - pół Yoda, pół Lagerfeld". 5 najciekawszych cytatów

Christian Davies z "The Guardian" zastanawia się nad fenomenem Polski Kaczyńskiego. W obszernym tekście próbuje wyjaśnić swoim zachodnim czytelnikom antyliberalne tendencje w polskiej polityce. A my wybieramy 5 najmocniejszych cytatów z jego artykułu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Jarosław Kaczyński przekonał Polskę, że zagrażają jej mroczne, lewicowe siły - i został najpotężniejszym człowiekiem w kraju" - takie zdanie otwiera artykuł w serwisie TheGuardian.com , w całości poświęcony drodze braci Kaczyńskich ku władzy. Tekst Christiana Daviesa jest obszerną analizą sytuacji politycznej Polski po 1989 roku, a jego celem jest wyjaśnienie zachodniemu czytelnikowi fenomenu "polskiego odwrotu od liberalnej demokracji" i "syndromu oblężonej twierdzy".

Dziennikarz Guardiana sięga daleko wstecz. Zwycięstwo PiS łączy nie tylko z rozczarowaniem polskim modelem transformacji ustrojowej, ale także z tradycją romantycznego mesjanizmu. I zauważa, że Kaczyński wykorzystał już istniejące podziały społeczne, żeby zrealizować własne ambicje polityczne. Idea Polski jako mesjasza narodów, wiecznie zagrożonej przez wrogów zewnętrznych, znalazła nowy wyraz w strachu przed Unią Europejską, liberalizmem obyczajowym i uchodźcami.

A Kaczyński, opierając politykę na języku lęku i podziałów, odpowiedział na potrzeby dużej części Polaków. Teraz, zdaniem "Guardiana", "ma szansę budować swoją wizję kraju jako szara eminencja" - z tylnego fotela wpływając na działania rządu PiS.

Wybraliśmy dla Was 5, naszym zdaniem najmocniejszych, cytatów z artykułu Daviesa.

1. "Mimo że Kaczyński nie jest członkiem rządu, premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda działają pod jego patronatem. Szara eminencja polskiej polityki, mentor - pół Yoda, pół Karl Lagerfeld - rządzi 40 milionowym krajem z biura przewodniczącego partii"

'The Guardian' o Kaczyńskim"The Guardian" o Kaczyńskim Agencja Wyborcza.pl

2. "Kaczyńscy nakreślili linię podziału między liberałami i komunistami z jednej, a całą resztą z drugiej stronny. Konkluzje były radykalne i toksyczne: liberałowie to zdrajcy, a skoro rok 89' nie przyniósł rewolucji, ktoś musi doprowadzić do jej wybuchu"

'The Guardian' o polityce PiS"The Guardian" o polityce PiS Agencja Wyborcza.pl

3. "PiS zaoferował Polakom komfortowy świat - jak z komiksu - gdzie prawdziwi patrioci postępują zawsze dobrze. Koncepcja >>układu<< pozwoliła z kolei przedstawić Kaczyńskiego i jego zwolenników jako spadkobierców tradycji polskiego oporu przeciwko okupantowi"

'The Guardian' o Kaczyńskim"The Guardian" o Kaczyńskim Agencja Wyborcza.pl

4. "Wielu Polaków wierzy, że ich kraj znajduje się w stanie ciągłego oblężenia (...) Lider PiS wykorzystuje tę wiarę i stawia znak równości między swoimi przeciwnikami politycznymi i historycznymi wrogami Polski. Skupia uwagę opinii publicznej na >>podejrzanych<< wątkach z ich przeszłości"

5. "To nie przypadek, że wiara w komunizm jako system opiera się na podobnej logice, kreśli podobne podziału (...) Nie jest jasne, czy Kaczyński pozostał więźniem systemu politycznego, w którym się wychował (...) Nie ulega za to wątpliwości, że jego odmowa uznania, że Polska jest wolnym krajem, uczyniła z niego najpotężniejszego człowieka w jednym z największych krajów w Europie"

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: