BBC dotarła do sekretnej korespondencji Jana Pawła II z mężatką. Dementi Kościoła jeszcze przed emisją filmu

1. Stacja BBC dotarła do niepublikowanej korespondencji Karola Wojtyły 2. Anna Tymieniecka miała w niej przekonywać o swojej miłości do papieża 3. Kościół zaprzecza, że ich relacja mogła mieć charakter romantyczny

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Kto żył u boku Jana Pawła II, wie dobrze, że w Jego życiu nie ma miejsca na doszukiwanie się zła. Był człowiekiem wolnym i przejrzystym" - napisał w oświadczeniu przesłanym Katolickiej Agencji Informacyjnej metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

To komentarz do

zapowiadanego filmu dokumentalnego BBC

na temat rzekomych intymnych relacji łączących Jana Pawła II z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką - mężatką i matką trójki dzieci.

Dziennikarze BBC przekonują, że zdobyte przez nich dokumenty mogą pokazać nieznane dotąd oblicze Jana Pawła II. Chodzi o listy, które Anna Teresa Tymieniecka sprzedała Bibliotece Narodowej w 2008 roku. "Zwykle, gdy biblioteka kupuje archiwa o tak ważnej osobie, jaką był Jan Paweł II, można oczekiwać rozgłosu i udostępnienia materiału historykom", piszą dziennikarze BBC. Do tej pory korespondencja nie była jednak upubliczniona.

BBC: Tymieniecka wyznała papieżowi miłość

Karol Wojtyła i Anna Teresa Tymieniecka poznali się w 1973 roku. Pracowali nad angielskim tłumaczeniem filozoficznej książki, którą papież pisał jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Lubelskim. "Ich relacja była jednak znacznie głębsza. I dużo bardziej skomplikowana. Trwała też o wiele dłużej, niż wcześniej sądzono",

informuje BBC

przed premierą filmu "Sekretne listy Jana Pawła II".

"Widziałem listy tylko jednej strony - papieża do Tymienieckiej - i oczywiście nie było możliwe, żebym wiedział, co kardynał miał wówczas na myśli. Ale poświęciłem trochę czasu na staromodne dziennikarstwo śledcze i wydaje mi się, że na początku ich znajomości, prawdopodobnie latem 1975 roku, Anna Teresa Tymieniecka napisała, że jest w nim zakochana", pisze Ed Stourton z BBC.

"Symbol szczególnej relacji"

Zdaniem dziennikarza, po wyznaniu Tymienieckiej papież dał jej w prezencie jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadał - szkaplerz, który na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej otrzymał od swojego ojca. "To symbol jego szczególnych relacji z tą kobietą", twierdzi BBC .

Według informacji, do których dotarł dziennikarz, Tymieniecka miała jeszcze w późniejszym czasie wyznawać romantyczne uczucia papieżowi. Podobno wysyłała mu też tłoczone kwiaty oraz zdjęcia z Pomfret, w którym mieszkała. "Myślę o tobie, jestem z tobą każdego dnia, gdy wracam myślami do Pomfret", miał odpisywać Jan Paweł II.

Tymieniecka odwiedziła Jana Pawła II w 2005 roku, kilka dni przed jego śmiercią. Zmarła w 2014 roku.

Dziennikarzom BBC nie udało się potwierdzić, czy korespondencja była brana uwagę podczas ekspresowego - jak czytamy na stronie BBC - procesu kanonizacyjnego Karola Wojtyły.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: