Nie będzie patronatu prezydenta nad marszem ONR. Promuje go plakat ze sprawcą ludobójstwa na Podlasiu

"Prezydent nie obejmie patronatem I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - podała w oświadczeniu Kancelaria Prezydenta. Imprezę organizowaną przez ONR promuje plakat z Rajsą "Burym", sprawcą ludobójstwa na Podlasiu. Informacja o patronacie Dudy wzbudziła liczne kontrowersje, również środowisk prawicowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW niedzielę media obiegła informacja, że prezydent objął patronatem I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany m.in. przez ONR. Informacja o marszu umieszczona była na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, w sekcji poświęconej obchodom Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", nad którym prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy. Została już jednak usunięta. Ponadto dzisiejszym oświadczeniu kancelaria poinformowała, że patronatu nie udzieli.

- Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego. Dziś Kancelaria podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce - czytamy w komunikacie.

Plakat z ludobójcą

Marsz współorganizowany przez narodowców od początku budził kontrowersje. Chodzi przede wszystkim o plakat promujący wydarzenie - organizatorzy w centralnym miejscu umieścili podobiznę Romualda Rajsa "Burego". Jak ustaliło śledztwo IPN, zimą 1946 roku oddział dowodzony przez "Burego" dopuścił się mordów na ludności cywilnej. Rozstrzelano wtedy lub spalono żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Sprawę plakatu nagłośniła Partia Razem, która zaapelowała o wycofanie prezydenckiego patronatu.

Kancelaria nie uzasadniła swojej decyzji. Być może na rezygnację z patronatu miało wpływ oburzenie prawicowych publicystów. Do prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze zaapelował między innymi Cezary Gmyz, prosząc o wycofanie patronatu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: