Duda mówi o "imperialnych" zakusach Rosji. A poseł PSL pyta: Czy my się już szykujemy do wojny?

Andrzej Duda, odnosząc się do wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa, w mocnych słowach skrytykował politykę międzynarodową Rosji. Te słowa wywołały prawdziwą burzę. - Szykujemy się do wojny? - pyta Marek Sawicki z PSL.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSawicki jest zaniepokojony słowami Macierewicza ws. włączenia się Polski w działania przeciwko IS oraz wypowiedziami Dudy w Monachium.

- To, co dzieje się w całej konfiguracji polityki międzynarodowej, również w kontekście szczytu monachijskiego, rozmów Andrzeja Dudy i wypowiedzi Antoniego Macierewicza, skłania do tego, aby prezydent jak najszybciej zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego - przekonywał w audycji Radia ZET "7 Dzień Tygodnia" poseł PSL .

"Wypowiadamy wojnę?"

Doświadczony parlamentarzysta żąda od prezydenta i ministra obrony wyjaśnień. - Tak naprawdę nie wiemy, czy już wypowiadamy wojnę w Europie, czy do tej wojny się szykujemy, w jakiej skali, w jakim zakresie... - mówił Sawicki w rozmowie z Moniką Olejnik.

I dodał: - Warto byłoby, żebyśmy wiedzieli na ten temat coś więcej. Tym bardziej że pan prezydent urzęduje już ponad sześć miesięcy, więc tak istotny organ jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego mógłby się spotkać. Ale widać wyraźnie, że znów jest jakaś obawa.

PiS: nie ma mowy o wysłaniu żołnierzy

Słowa Dudy i Macierewicza próbował tłumaczyć Jarosław Sellin, sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa naukowego. - To poprzedni rząd podjął decyzję, że Polska przyłącza się do koalicji przeciwko państwu islamskiemu. I my tę politykę kontynuujemy, i dobrze. Bo to jest barbarzyńskie zjawisko. I powinno być wspólnie, solidarnie zwalczane przez Zachód. To jest zjawisko wymierzone przeciwko nam i naszej cywilizacji - mówił poseł PiS.

Podobnie jak prezydent, Sellin zaprzeczał, że Polska mogłaby wysłać swoich żołnierzy do Syrii lub innych miejsc objętych konfliktem zbrojnym. W jakim zakresie mielibyśmy więc działać? - Pomoc humanitarna, logistyczna, być może wywiadowcza. Wszystko w ramach naszych możliwości. Ale nikt żadnych oddziałów zbrojnych na Bliski Wschód wysyłać nie będzie - uspokajał Sellin.

Prezydent zwoła Radę Bezpieczeństwa

Więcej informacji na temat następnych kroków rządu politycy opozycji powinni otrzymać podczas zapowiedzianego przez prezydenta Dudę posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Rada będzie miała mniej więcej taką koncepcję jak dotychczas - tak, żeby wszystkie siły polityczne były w niej reprezentowane, czyli żeby miała ona charakter pluralistyczny - mówił wczoraj prezydent.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy Duda powoła radę i zwoła jej pierwsze posiedzenie. Odkąd sprawuje urząd prezydenta, RBN jeszcze nie obradowało.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: