Amerykańscy senatorowie piszą do Szydło. "Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Polsce"

1. Senatorowie USA napisali list otwarty do premier Szydło2. Są "zaniepokojeni ostatnimi działaniami polskiego rządu"3. Wzywają premier Szydło do szanowania zasad demokracji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas List podpisało trzech senatorów: były kandydat na prezydenta i weteran wojenny John McCain z partii Republikańskiej oraz dwóch Demokratów Benjamin L. Cardin oraz Richard J. Durbin. Reprezentują oni grupę członków Senatu, "przyjaciół Polski", z dwóch największych amerykańskich partii politycznych.

Co napisali w liście? Oto główne punkty:

- Senatorowie wyrażają zaniepokojenie "ostatnimi działaniami polskiego rządu które zagrażają niezależności mediów publicznych i Trybunału Konstytucyjnego".

- ''Podważona została rola Polski jako demokracji, która jest wzorem dla innych krajów w regionie'' - oceniają.

- Senatorowie wezwali polski rząd do przestrzegania ''kluczowych wartości OBWE i Unii Europejskiej'', w tym do poszanowania demokracji, praw człowieka i rządów prawa". Te wartości uczyniły Polskę tak silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i ważnym sojusznikiem USA - podkreślili.

- Naruszenie demokracji w Polsce mogłoby osłabić dobrobyt, stabilność i tolerancję w Europie w tak trudnych czasach - ocenili.

- Senatorowie zapewnili, że ich apel wynika z chęci rozwijania obustronnych relacji. 'W tym właśnie duchu apelujemy o poszanowanie demokratycznych wartości w celu wzmocnienia stabilności i pokoju w Europie".

CZYTAJ CAŁY LIST>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!