Szydło i Merkel wspólnym głosem. Ale w jednej, bardzo ważnej kwestii się nie zgadzają

1. Szydło: Stały mechanizm rozlokowania migrantów nie do zaakceptowania 2. Będzie za to wspólny projekt pomocy humanitarnej obu państw 3. To wynik rozmowy Szydło i Merkel, do której doszło dziś w Berlinie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Merkel i Szydło podkreślały na konferencji prasowej, że ich rozmowy były owocne, a współpraca obu rządów stoi na najwyższym poziomie. Nie oznacza to jednak, że Polska i Niemcy - w kwestii migrantów - zgadzają się we wszystkim.

Propozycja nie do zaakceptowania

- Jesteśmy za tym, żeby aktywnie uczestniczyć w zabezpieczaniu zewnętrznych granic UE i nieść pomoc humanitarną. Zdajemy sobie sprawę, że ten temat nie jest łatwy i że będzie jeszcze wiele dyskusji. Natomiast stały mechanizm rozlokowania imigrantów nie jest w tej chwili dla Polski do zaakceptowania - mówiła Szydło.

- Agenda Unia-Turcja jest naszym wspólnym interesem, w tym jesteśmy zgodne. Na razie nie udało nam się jednak dojść do porozumienia w tej sprawie. Cieszę się, że Polska jest gotowa przyjąć pewną liczbę imigrantów - mówiła z kolei Merkel.

Wspólny projekt humanitarny

Mimo pewnych różnic, szefowe obu rządów chcą zacieśnić współpracę polsko-niemiecką na rzecz walki z problemem migracji. - Chętnie podejmę propozycję premier Szydło, żeby Polska i Niemcy zaangażowały się razem w problem uchodźców i migracji - stwierdziła Merkel. Chodzi o wspólny projekt humanitarny obu państw.

- Polska aktywnie włączyła się w realizację postanowień dotyczących zabezpieczenia granic UE. Chcemy być aktywni, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną. Przeznaczyliśmy środki na pomoc w Syrii. Polska chce być tak samo aktywna, jak inne kraje UE, w tym Niemcy - oceniła Szydło.

Mniejszość polska w Niemczech

Innym z tematów, które podczas rozmowy poruszyły Szydło i Merkel, była sytuacja Polaków za zachodnią granicą. - Życzeniem strony polskiej było m.in., żeby umożliwić naukę języka polskiego w niemieckich szkołach. Na pewno będziemy o tym jeszcze rozmawiać, prawdopodobnie na spotkaniu w Polsce - zdradziła kanclerz.

- Uzgodniłyśmy też, że odbędzie się specjalne posiedzenie, na których osoby mające polskie pochodzenie, będą mogły wyrazić swoje opinie - dodała.

Wielka Brytania a Unia Europejska

Szydło i Merkel rozmawiały też o sytuacji Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Tutaj stanowisko jest wspólne. - Nasze stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania została w UE. Ale dzisiaj chcemy zadbać też o to, aby prawa Polaków w Wielkiej Brytanii zostały zabezpieczone - stwierdziła premier.

- Zrobimy wszystko, aby Wielka Brytania została w UE. I z niemieckiej, i z polskiej perspektywy pozostanie Wielkiej Brytanii w UE jest jak najbardziej pożądane - mówiła z kolei kanclerz Niemiec.

Jubileusz przyjaźni

W trakcie spotkania podkreślano też wielokrotnie znaczenie podpisanego 25 lat temu traktatu o przyjaźni polsko-niemieckiej. - Droga, którą razem podążamy, jest dla Polski i Niemiec dobrą drogą. Mamy wiele wspólnych tematów do realizacje. O niektórych musimy jeszcze podyskutować. Ale wspólnie chcemy silnej Unii Europejskiej. Żeby zarówno Niemcy, jak i Polska były ważnymi podmiotami UE, które dbają o jej rozwój i pokonywanie kolejnych trudności. To jest bardzo ważne, bo stoją przed nami istotne wyzwania - stwierdziła Szydło.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: