Sparaliżowana skrzypaczka zagra po raz pierwszy od 27 lat. Dzięki technologii czytającej jej myśli

Naukowcy stworzyli technologię, dzięki której sparaliżowana kobieta znowu będzie mogła robić to, co kocha.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPrzed Rosemary Johnson kariera światowej klasy skrzypaczki stała otworem. Niestety, przekreślił ją wypadek samochodowy. W 1988 roku w jego wyniku kobieta odniosła poważne obrażenia mózgu.

Na siedem miesięcy zapadła w śpiączkę, a kiedy się wybudziła, okazało się, że nie jest w stanie mówić ani poruszać się. Jej historię opisał dziennik Daily Telegraph.

Przed wypadkiem Rosemary była członkinią Orkiestry Walijskiej Opery Narodowej. Muzyka była całym jej życiem.

Teraz jednak, chociaż nadal pozostaje sparaliżowana, Rosemary będzie mogła zagrać ponownie. Jak to możliwe?

Siła umysłu

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Plymouth opracowali technologię, która pozwala sparaliżowanym pacjentom na przekazywanie muzykom poleceń dotyczących dźwięków, jakie chcieliby zagrać.

Pacjenci są podłączeni do komputera, który przetwarza sygnały elektryczne pochodzące z ich mózgów. Skupiając się na kolorach wyświetlanych na ekranie komputera, Rosemary i inni pacjenci mogą wybierać konkretne nuty i frazy, jakie zagrają sparowani z nimi muzycy. Polecenia docierają do muzyków w czasie rzeczywistym. Intensywność skupienia pacjentów może modyfikować także tempo gry.

- Kiedy wykonaliśmy pierwszą próbę z Rosemary, mieliśmy łzy w oczach. Czuliśmy radość, jaką sprawiła jej możliwość grania. To było wspaniałe, bo Rosemary umie doskonale czytać muzykę i dokonuje świetnych wyborów - mówił profesor Eduardo Miranda, badacz zaangażowany w projekt.

Poza Rosemary, naukowcy nauczyli używania nowej technologii jeszcze trzech innych pacjentów. Razem z czterema muzykami z kwartetu smyczkowego Bergersen stworzyli grupę muzyczną nazwaną The Paramusical Ensemble. Zespół nagrał już jeden utwór, zatytułowany "Activating Memory" ("Przebudzenie Pamięci"). Utwór będzie miał premierę na festiwalu Peninsula Arts Contemporary Music w Plymouth.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: