Sędziowie TK wybrani przez PiS nie zostali zaproszeni na spotkanie z Komisją Wenecką

1. Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego 2. Sędziowie wybrani przez PiS nie dostali zgody na spotkanie 3. Rzecznik: W rozmowie bierze udział tylko część składu TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPięciu sędziów TK zaprzysiężonych wybranych przez PiS, a zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę nie bierze udziału w spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Sędziowie zwrócili się z prośbą o spotkanie z Komisją do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, ale nie dostali zgody - informuje TVP Info . - Nie zostaliśmy zaproszeni - powiedziała sędzia Julia Przyłębska.

Rzeczniczka Trybunału wyjaśniała, że Komisja Wenecka spotyka się w ograniczonym składzie - z prezesem Rzeplińskim, wiceprezesem Biernatem oraz czwórką sędziów sprawozdawców uczestniczących w sprawach dotyczących nowelizacji Trybunału.

Rzepliński: Nie ma sporu wokół TK

Po spotkaniu sędziów z Komisją, prezes Andrzej Rzepliński przeprowadził krótki briefing dla prasy. O zaproszenie sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta dopytywała jedna z dziennikarek. - Przyznaje pan, że wybrał sędziów, którzy stoją tylko po jednej stronie sporu politycznego wokół Trybunału? - pytała, a Rzepliński odpowiedział, że "nie ma żadnego sporu wokół Trybunału".

Prezes TK powiedział również, że z delegatami rozmawiali o wyborze sędziów 8 października, wyroku Trybunału i statusie trzech sędziów wybranych 2 grudnia. Nie rozmawiano natomiast o nowelizacji ustawy o Trybunale. - Powiedzieliśmy od razu, że nie możemy dyskutować na jej temat, bo rozpatrujemy teraz sprawę konstytucyjności tej ustawy - wyjaśnił.

Spotkania delegacji

Wizyta Komisji w Polsce wiąże się ze zmianami składu Trybunału Konstytucyjnego i nowelizacją ustawy o TK. Delegacja rozmawiała już z władzami Sądu Najwyższego, prezydium Krajowej Rady Sądownictwa, prezydiami Sejmu i Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W programie wizyty delegacji zaplanowane są jeszcze spotkania z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i przedstawicielami tego resortu oraz - następnie - z ministrami w Kancelarii Prezydenta.

Dotychczasowe rozmowy Komisji dotyczyły kwestii zmiany składu TK związanej z uchwałami Sejmu unieważniającymi wybór pięciu sędziów Trybunału oraz grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Delegaci pytali także swych rozmówców o przyczynę nieodebrania przez prezydenta ślubowania od sędziów wybranych jesienią przez Sejm poprzedniej kadencji.

Czym jest Komisja Wenecka?

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, złożony z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!