Dobra zmiana, lustracja, walka z antypolonizmem. Szydło odpowiada na apel kibiców

Portal wPolityce opublikował fragmenty odpowiedzi Beaty Szydło na list, który przesłali jej uczestnicy tegorocznej pielgrzymki kibiców na Jasną Górę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na początku stycznia na Jasną Górę przybyło ok. 5 tys. kibiców klubów piłkarskich . Motywem przewodnim pielgrzymki było 1050-lecie Chrztu Polski.

Przedstawiciel kibiców odczytał podczas tego wydarzenia postulaty środowiska, skierowane do premier Beaty Szydło i jej ministrów. Kibice apelowali m.in. o ponowne rozpoczęcie śledztwa ws. zbadania okoliczności śmierci legendarnego kapelana "S", bł. ks. Jerzego Popiełuszki, "gruntowne zlustrowanie środowisk opiniotwórczych i kulturalnych w Polsce", dofinansowanie mediów narodowych, a jednocześnie osłabienie, a potem wycofanie wpływów mediów zagranicznych, chcą też zwiększenia liczby lekcji historii w szkołach.

Ich prośba doczekała się odpowiedzi ze strony Beaty Szydło. Fragmenty listu do kibiców cytuje portal wPolityce.pl .

Beata SzydłoBeata Szydło AG

Dobra zmiana, lustracja, walka z antypolonizmem

Premier zaczęła od podziękowania kibicom i zapewnienia, że " dobra zmiana, którą wprowadzamy, realizuje się także w oparciu o kwestie, które poruszyli Państwo wśród swoich postulatów". Nawiązała też bezpośrednio do kibicowskiej prośby o lustrację.

"Od początku istnienia Prawa i Sprawiedliwości głosimy postulat rzetelnej i realnej, a nie jedynie fasadowej lustracji. () zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza resort pracuje nad przekazaniem do Instytutu Pamięci Narodowej, po stosownej kwerendzie, akt ze zbioru zastrzeżonego, czyli tajnych dokumentów PRL" - napisała Szydło.

Premier odniosła się też do kwestii uchodźców: " Rząd zadba o to, by do Polski trafili uchodźcy rzeczywiście potrzebujący pomocy, nie zaś imigranci ekonomiczni" - zapewniła.

Jak relacjonuje portal wPolityce, w swoim liście "Szydło zapewniła też, że jej rząd będzie zawsze stanowczo reagował na wszystkie przypadki antypolonizmu i będzie dbał o dobre imię naszej ojczyzny".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: