"Macierewicz uchodzi za jastrzębia". Sylwetka szefa MON oczami "Die Welt"

1. 28 stycznia Macierewicz spotka się w Berlinie z szefową niemieckiego MON 2. Tematem rozmów ma być modernizacja polskiej armii 3. Gazeta "Die Welt" przed wizytą kreśli sylwetkę Macierewicza

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Ważny, ale trudny gość - konstatuje już na wstępie warszawski korespondent gazety "Die Welt" Gerhard Gnauck. Jak pisze dalej, Polska jest dla Niemiec "jednym z ważniejszych partnerów" w kwestii obrony i zbrojeń. Lecz atmosfera dwustronnych stosunków "pogorszyła się". Die "Welt" wyjaśnia, że Warszawa chce w przypadku wielkich zamówień zbrojeniowych zmienić partnerów.

Jednym z tematów spotkania Macierewicza z szefową niemieckiego MON będzie modernizacja polskiej armii. Gazeta przypomina, że najpilniejszą sprawą jest zaplanowany przez poprzednią ekipę rządową zakup za ponad 3 mld euro 50 śmigłowców wielozadaniowych produkowanych przez niemiecko-francusko-hiszpański koncern Airbus Helicopters. - Macierewicz chce najwidoczniej anulować to zamówienie i rozpisać przetarg - przypuszcza gazeta.

Jak wyjaśnił jeden z sekretarzy stanu w polskim MON, niejasna jest procedura składania ofert. Nie do pogodzenia w negocjacjach są właściwie oczekiwania polskiej i francuskiej strony. Airbus zobowiązał się do inwestycji w Polsce - do zapewnienia miejsc pracy. Firmy AugustaWestland oraz Sikorsky Aircraft Corporation mają od dawna zakłady w Polsce.

"Die Welt" przypomina, że obecny rząd podczas kampanii wyborczej obiecał pracownikom tych zakładów, że będzie bronił ich interesów. Nowy minister krytycznie odnosi się też do starych planów zakupu amerykańskich rakiet przeciwlotniczych. - Dlatego może być interesujące jak Macierewicz i von der Leyen dogadają się ze sobą - pisze dziennik.

Ważna nauka z przeszłości

- 67-letni historyk uchodzi za jastrzębia´ i być może najważniejszego współtowarzysza prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zauważa "Die Welt". Ojciec Antoniego Macierewicza, opozycjonista zginął w 1949 z rąk ubecji. A sam Macierewicz za udział w studenckich protestach marcowych w 1968 r. siedział w więzieniu, informuje gazeta.

Jak pisze dalej, Antoni Macierewicz wyniósł z tamtych czasów naukę i dlatego usuwaniu za wszelką cenę ze służb publicznych "kliki starych komunistycznych władz i oficerów, którzy studiowali jeszcze w Moskwie". "Jastrząb" uważany jest też za teoretyka spisku pisze berliński dziennik, i przypomina, że Macierewicz poddał w wątpliwość wyniki oficjalnego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, podejrzewając eksplozję i zamach. "Die Welt" powołuje się na zakończenie na opinię profesor Jadwigi Staniszkis, która ostrzega przed zbyt pochopnym osądzaniem Macierewicza, twierdząc, że Macierewicz "kryje się za fasadą szaleństwa, ale w rzeczywistości działa bardzo racjonalnie".

//DW Tracking start

var xttitel = encodeURIComponent (document.title); // Pagetitel

var partnername = encodeURIComponent('Gazeta.pl') ; // Partner

var sprache = '23'; // Language

var xtmaca = 'pol-VEU-Volltexte-JavaScript-' + partnername + '-dwde'; //maca Parameter

var xturl = encodeURIComponent (document.URL); // URL

var xtref = encodeURIComponent (document.referrer); // referrer

var base = 'http://logc279.xiti.com/hit.xiti?s=531599&s2=' + sprache + '&p=' + partnername + '::Volltexte::'; // First request part

var ext = '&x1=1&x2=' + sprache + '&x5=' + xttitel + '&x6=1&x7=' + xturl + '&x8=' + xtmaca + '&x10=' + partnername + '::Volltexte&ref=' + xtref; //second request part

var track = base + xttitel + ext; // Request

var xtImg=document.createElement("img");

xtImg.setAttribute('src', track);

xtImg.setAttribute('alt', 'na');

xtImg.setAttribute('height', '1px');

xtImg.setAttribute('width', '1px');

document.body.appendChild(xtImg);

//DW Tracking end

-->

embed
Więcej o: