Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów. Skąd tak duża kwota?

1. Fotograf Kevin Abosch sprzedał zdjęcie ziemniaka za 1 mln dolarów 2. Fotografię kupił anonimowy biznesmen 3. Wciąż nie jest to najdrożej sprzedane zdjęcie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasBiznesmen nie negocjował i zapłacił blisko milion dolarów za fotografię ziemniaka. To jedno z najdrożej sprzedanych zdjęć w historii wykonał irlandzki fotograf Kevin Abosch.

Artysta do tej pory znany był przede wszystkim z portretów celebrytów i biznesmenów z Doliny Krzemowej. Fotografował już między innymi Johnny'ego Deepa, Stevena Spielberga i dyrektor wykonawczą Facebooka - Sheryl Sandberg. Do tej pory swoje prace sprzedawał średnio za 500 tys. dolarów.

Transakcja przy winie

Abosch powiedział gazecie "The Sunday Times", że sam nie spodziewał się tak wysokiej ceny. "W mojej pracowni wypiliśmy z przyszłym kupcem dwie lampki wina. Biznesmen nagle spojrzał na zdjęcie ziemniaka i powiedział, że mu się podoba" - mówił fotograf - "Po dwóch kolejnych lampkach postanowił kupić pracę". W ciągu dwóch tygodni sfinalizowano transakcję.

Trzy minimalistyczne fotografie ziemniaka na czarnym tle zostały wykonane w 2010 roku. Pierwsza trafiła do Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Sadzie w Serbii, druga znajduje się w prywatnej kolekcji fotografa, a trzecia jest już w rękach anonimowego biznesmena.

Ziemniak jednak nie rekordowy

Abosch przyznaje, że warzywa to jeden z jego ulubionych tematów. W swojej pracowni ma kilkaset odbitek przedstawiających różne typy ziemniaków. Ten na sprzedanej ostatnio fotografii pochodzi z przesyłki warzyw organicznych.

I chociaż cena za zdjęcie ziemniaka wydaje się wysoka, rekord najdrożej sprzedanej fotografii nie został pobity. W rankingu prowadzi Peter Lik ze swoją pracą "Phantom" - zdjęcie przedstawiające struktury skalne w Kanionie Antylopy w Arizonie sprzedano za 6,5 mln dolarów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: