To zajmie ci 2 minuty, a może uratować życie!

Chcesz, by po śmierci Twoje organy były użyte do przeszczepu? Musisz wypełnić tzw. oświadczenie woli i uzgodnić sprawę z bliskimi. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas PRZEKAZANIE ORGANÓW DO PRZESZCZEPU PO ŚMIERCI:

1. Wypełnij oświadczenie woli

Dokument w formie małej książeczki, znajdziesz na oficjalnej stronie polskiej transplantologii. Pobierz go TUTAJ i wydrukuj.

W formularzu trzeba wpisać swoje imię, nazwisko, PESEL, adres. Do tego data, podpis i gotowe. Zajęło nam to 2 minuty!

Podobny znajdziesz także na stronie kampanii społecznej Dawca.pl .

2. Oświadczenie noś zawsze przy sobie

Oświadczenie warto mieć zawsze przy sobie razem z dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość (dowodem osobistym, prawem jazdy itp.). Nie trzeba go nigdzie rejestrować.

3. Uzgodnij sprawę z rodziną

Zgodnie z prawem lekarze nie muszą pytać bliskich o zgodę. Jednak zwykle chcą się upewnić, czy zmarły za życia nie wyraził sprzeciwu w obecności świadków. Dobrze przekonać rodzinę, że oddanie organów do przeszczepu może uratować komuś życie. Wtedy będziemy mieli pewność, że dobrze przekażą naszą wolę.

Jeśli spisaliśmy oświadczenie woli i w chwili śmierci mamy je przy sobie, lekarze muszą respektować naszą decyzję.

WAŻNE!

Zgodnie z prawem organy do przeszczepu mogą być pobrane, jeśli nie zarejestrowaliśmy wcześniej braku zgody w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów . Bliscy mogą decydować w imieniu zmarłego tylko jeśli nie jest pełnoletni lub jeśli nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Sprawdzone informacje o przeszczepach znajdziesz na stronie centrum ds. transplantacji, które podlega Ministerstwu Zdrowia.

Duda dawcą

W piątek prezydent Andrzej Duda zachęcał do podpisywania tzw. oświadczeń woli i zadeklarował, że po śmierci chce zostać dawcą.

Więcej o: