Krytyczny materiał BBC o wydarzeniach w kraju. "Czy Polska się putinizuje?"

Wiele zmian i wielu wrogów - tak pokrótce można opisać obraz Polski przedstawiony w materiale BBC. Brytyjska korespondentka stacji przybyła nad Wisłę by poznać kraj, o którym w Europie jest w ostatnich tygodniach głośno.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Po raz pierwszy od upadku komunizmu polski rząd ma większość i wprowadza swój własny patriotyczno-chrześcijański konserwatyzm - słyszymy na początku materiału o Polsce zrealizowanego przez BBC. - Wszystko dzieje się tak szybko i nagle stajemy się innym państwem - mówi młoda kobieta, której opinia wpisuje się w dosyć mroczną narrację zbudowaną w nagraniu.

- PiS rządzi dopiero od dwóch miesięcy, ale wprowadziło już wiele zmian - wyjaśnia brytyjska korespondentka BBC Katie Razzall, po czym wymienia m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych i wprowadzenie ustawy o inwigilacji.

 

Obietnice wyborcze

Głosem opcji rządzącej jest w materiale Jacek Sasin. - Media publiczne były bardzo upolitycznione przez ostatnie 8 lat, skrajnie nieobiektywne. To było odczucie dużej części społeczeństwa. My o tym mówiliśmy również w kampanii wyborczej, zapowiadaliśmy zmiany w mediach publicznych i je zrealizowaliśmy - tłumaczy.

Mówi też o zmianach w TK. - Byliśmy zmuszeni do wprowadzenia działań naprawczych wobec bardzo niedobrych zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich tygodniach poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy koalicja rządząca chciała wybrać na zapas sędziów TK i uczyniła to - stwierdza.

Dziesiątki tysięcy na protestach KOD

Jednak - jak informuje BBC - "dziesiątki tysięcy osób tego nie kupują". - Wychodzą na ulice by protestować. Część z nich pierwszy raz od upadku komunizmu - słyszymy.

Oprócz ujęć z samych protestów, materiał pokazuje spotkania Komitetu Obrony Demokracji i wyjaśnia czym zajmuje się ten ruch. Pojawiają się refleksje przeciwników PiS, osób, które przychodzą na protesty KOD. - Przez 25 lat za mało zrobiliśmy dla powstania społeczeństwa obywatelskiego. Patrzyliśmy z naiwnością jak rodzą się dziwne polskie strachy - mówi młody mężczyzna.

Korespondentka mówi również o obniżeniu ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's, co miało się wydarzyć ze względu na "zmniejszenie niezależności kluczowych instytucji".

Niemcy jako wróg Polski

BBC pokazało także wybór kontrowersyjnych okładek prawicowej prasy, na których niemieccy i brukselscy politycy są przedstawieni w nazistowskich mundurach. - Niemcy są przedstawiani jako wróg nowej wersji polskiej demokracji - mówi Razzall.

Uwadze stacji nie umknęła wizyta Beaty Szydło w Straburgu, gdzie miała "bronić działań swojego kraju przed oskarżeniami" płynącymi z Unii Europejskiej. Tu jednak w ramach kontrastu pojawiają się Węgry, które stają się bliższe polskiemu rządowi.

Wojna z Unią

- Jesteśmy przeciwni Unii Europejskiej, jako tworowi politycznemu, w którym decyzje będą narzucone przez największe państwa. W praktyce w ostatnim czasie duet niemiecko-francuski kształtował politykę europejską. Chcielibyśmy, żeby Polska była również traktowana poważnie w UE, żeby nasze interesy były brane pod uwagę. Tak często w ostatnim czasie nie było - objaśnia Sasin.

- Polska jest szóstą z kolei największą gospodarką w UE. Może być jednak pozbawiona prawa głosu. Prawdopodobnie jednak nie dojdzie do poważnej walki z krajem, który jest tak ważny z perspektywy Unii - podsumowuje Razzall

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!