Młody wilk zastrzelony nad Wigrami. Prokuratura wszczyna postępowanie

W Wigierskim Parku Narodowym znaleziono zastrzelonego wilka. Zwierzę nie zginęło na miejscu, padło dopiero po dobiegnięciu do lasu. Wilki są pod ścisłą ochroną, dlatego sprawą zajęła się prokuratura.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas12 stycznia na terenie Wigierskiego Parku Narodowego w lesie, w okolicach wsi Sarnetki znaleziono śmiertelnie postrzelonego młodego wilka. Pozostawione ślady wskazywały, że wilk został postrzelony poza granicą parku, na przylegających ugorach, jednak zdołał dobiec do lasu, w którym padł - informują pracownicy Parku .

Wstępne oględziny wykazały, że przyczyną śmierci był postrzał w lewy bok (okolice brzucha), prawdopodobnie z broni o niewielkim kalibrze.

Postępowanie prokuratorskie

Leśnicy podjęli działania konieczne do wyjaśnienia sprawy - sporządzono dokumentację opisową i fotograficzną, zawiadomiono policję i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a ciało wilka przekazano do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży w celu przeprowadzenia sekcji.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach już wszczęła postępowanie karne w sprawie "uśmiercenia zwierzęcia objętego całkowitą ochroną gatunkową, tj. samca wilka, czym spowodowano istotną szkodę, tj. o czyn z art. 181§3 kk".

"Wielka strata"

"Śmierć wilka jest wielką stratą dla przyrody Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Mamy nadzieję, że prowadzone postępowanie karne doprowadzi do ujawnienia sprawcy tego przestępstwa" - czytamy na stronie WPN.

Z kolei dyrektor parku napisał list skierowany do osób zaniepokojonych śmiercią wilka. Wyjaśnia w nim dlaczego informacja o niej pojawiła się stosunkowo późno. "Uważam, że upublicznianie takich jak ten przypadków przed zgłoszeniem właściwym organom i instytucjom nie powinno mieć miejsca, stąd być może poczuliście się niedoinformowani" - tłumaczy.

Ochrona gatunku

W Wigierskim Parku Narodowym żyje około 20 wilków, a w całej Polsce jest ich około tysiąca. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną od końca lat 90. Ale nie zawsze tak było - po wojnie wilki tępiono, a za ich zabicie wypłacano premię. Nagrody finansowe zlikwidowano dopiero w 1975 roku, a w 1992 roku po raz pierwszy objęto wilka ochroną prawną.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!