Polub i bądź na bieżąco!Pismo sporządzono w 5 językach i dołączono do niego infografiki. Jako pierwsza treść listu poznała 300polityka.pl. Oto najciekawsze fragmenty:
"Szanowne Panie Posłanki, Szanowni Panowie Posłowie" (...) "Jestem przekonana, że to właśnie brak odpowiedniej informacji i szereg niezrozumiałych nieporozumień leży u podstaw wątpliwości jakie również posłowie do Parlamentu Europejskiego podnosili w kontekście Polski. Mój rząd, popierany przez większość parlamentarną, wybraną w demokratycznych wyborach wprowadza zmiany w prawie, które w żaden sposób nie odbiegają od europejskich standardów" (...)
"Jesienne wybory parlamentarne w Polsce zakończyły się bezprecedensowym wynikiem. Polscy obywatele po raz pierwszy od 1989 roku zdecydowali aby zwycięska partia miała samodzielną większość parlamentarną. Polacy wybrali program mojej formacji politycznej i oczekują jego wdrożenia. Zmiany jakie dziś przeprowadza rząd są elementem naszego programu i były oczekiwane przez miliony Polaków, którzy oddali głos w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość" (...)
"Regulacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego były niezbędną naprawą tego co poprzednia koalicja w Polsce pod koniec swojej kadencji przegłosowała w sprawie Trybunału. Te zmiany były również konieczne z powodu niskiej efektywności i intensywności pracy Trybunału Konstytucyjnego" (...)
"Poprzednia większość sejmowa w Polsce, uzupełniając skład Trybunału Konstytucyjnego, wybrała sędziów łamiąc konstytucję. Sam Trybunał w orzeczeniu z 3 grudnia 2015 roku przyznał, że zmiany w składzie Trybunału dokonane przez poprzednią większość, tuż przed końcem kadencji, były sprzeczne z Konstytucją RP" (...)
"W przypadku zmian w mediach publicznych, zmiany wprowadzane przez większość parlamentarną w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców. Co więcej, rozpoczęte przez nas zmiany są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności. Do tej pory wiele środowisk w Polsce miało daleko idące wątpliwości co do neutralności i obiektywizmu publicznych nadawców. Rynek mediów w Polsce ma zapewniony pełen pluralizm i swobodę, co jest oczywiste kiedy spojrzy się na jego strukturę i obecny stan. Media publiczne wymagają w naszej ocenie takich zmian, które realnie odpolitycznią te instytucje i wprowadzą standardy neutralności i rzetelności. To jedyny cel zmian jakie wprowadzamy"
"Nie jeden raz w historii mieliśmy do czynienia z próbami naprawy Rzeczpospolitej. Dziś też stoimy przed tą koniecznością. Polacy są Europejczykami. Cieszymy się że jesteśmy w Unii Europejskiej. Ale wielu polskich obywateli ma poczucie, że nie korzystają z owoców przemian w Polsce.
Mój rząd jest gotów do tej rozmowy i wyjaśnienia wszystkiego co może budzić między innymi Państwa wątpliwości".
Cała treść listu na stronie 300polityka.pl >>
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!