Szydło niespodziewanie o dumie z członkostwa w UE. "Powiem, że Polska jest wspaniałym państwem"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Premier Szydło leci do Strasburga na debatę o Polsce 2. Przed wylotem mówiła o dumie i radości z członkostwa w UE 3. Zapowiedziała też, że w PE opowie o "dobrych zmianach" w Polsce

- Nie zostały przekroczone ani złamane żadne zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Przestrzegamy i szanujemy traktaty Unii Europejskiej, jesteśmy członkiem UE, jesteśmy z tego dumni i cieszymy się, ale chcemy, żeby Unia rozumiała, że Polska ma prawo do decyzji wewnętrznych służących obywatelom danego kraju - mówiła premier Szydło na lotnisku, tuż przed wylotem do Parlamentu Europejskiego.

Premier zadeklarowała, że jej rząd jest "otwarty na dialog". - Debata w Parlamencie Europejskim to okazja by powiedzieć o dobrych zmianach które w Polsce się dzieją. Powiem o tym, że Polska jest wspaniałym państwem, rozwijającym się, że Polacy to ludzie, którzy chcą godnie żyć i dzisiaj realizujemy wspólnie z obywatelami program dobrej zmiany - wyjaśniła.

Europa ma inne problemy

Zdaniem Szydło Europa ma "dużo więcej problemów, którymi powinna się zająć". - Polska chce pomóc w rozwiązaniu tych problemów, chociażby kryzysu migracyjnego. Chcemy pomóc, chcemy się włączać. Nie ma powodu żeby zajmować się sprawami Polski, trzeba rozwiązywać poważne problemy, z którymi UE się styka - stwierdziła.

Debata w Parlamencie

Beata Szydło ma reprezentować Polskę podczas debaty Parlamentu Europejskiego o naszym kraju. Przed dyskusją, premier ma rozmawiać z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Planowane są także spotkania polskiej premier z liderami frakcji politycznych w PE.

Debata zaplanowana jest na wtorek na godz. 16. Ma potrwać półtorej godziny. W pierwszej kolejności głos ma zabrać reprezentant prezydencji, a także wiceszef Komisji Europejskiej, który będzie mówił o uruchomionym 13 stycznia pierwszym etapie procedury ochrony państwa prawnego wobec Polski.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: