"Fakt": Zamiast 500 będzie tylko 400 złotych na dziecko? Resort odpowiada

Programem "Rodzina 500 plus" mieliby zostać objęci także studenci, jednak wtedy rząd musiałby obciąć wysokość świadczenia o 100 złotych - donosi "Fakt". - Taka zmiana nie była przewidziana na żadnym etapie - odpowiada ministerstwo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasOkładka gazety krzyczy: "Zamiast 500 tylko 400 złotych na dziecko?!". Według "Faktu", podczas weekendowego wyjazdu posłów klubu PiS miała być dyskutowana obniżka w wysokości świadczenia w sztandarowym projekcie socjalnym partii. Dlaczego?

Anonimowe źródło donosi, że wielu posłów postulowało objęcie świadczeniem także studentów będących na utrzymaniu rodzin. Jednak żeby wprowadzić ustawę w takim kształcie, jego wysokość należałoby obciąć o 100 złotych.

Czy tak się stanie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało specjalne oświadczenie.

Oświadczenie ministerstwa

"Na żadnym etapie konsultacji programu "Rodzina 500 plus" nie była przewidziana zmiana wysokości świadczenia. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadzający program "Rodzina 500 plus" przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i jest w trakcie konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do 22 stycznia", czytamy w oświadczeniu.

Na realizację programu ma zostać przeznaczone 17 mld zł. Świadczenie ma przysługiwać na drugie i kolejne dziecko; a w rodzinach, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: