Dziś wspólną konferencję Dudy i Tuska. "Politico" ma dla nich trzy konkretne rady

Serwis "Politico" udziela rad prezydentowi Andrzejowi Dudzie i szef RE Donaldowi Tuskowi przed spodziewaną konferencją prasową. Politycy powinni unikać tematu katastrofy smoleńskiej i... mówić po polsku.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPrezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk w poniedziałek spotkali się w Brukseli, by najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie omówić sprawy europejskie, m.in. kryzys migracyjny, Brexit i politykę energetyczną, w tym sprawę Nord Stream 2.

Serwis " Politico " w politycznej rozkładówce na dziś zamieścił rady, które mają pomóc Tuskowi i Dudzie poprowadzić wspólną konferencję prasową. "Duda i Tusk nie są w najbardziej przyjaznych stosunkach, ale ich konferencja prasowa na pokazać wspólny, pozytywny front", pisze dziennikarz "Politico" i wymienia porady:

1. "Nie wspominać o Smoleńsku - Kaczyński wciąż jest zgorzkniały i okoliczności śmierci brata są dla niego polityczną motywacją" - radzi serwis i przypomina, że Tusk był premierem, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej

 

2."Nie robić odniesień do nazistów - jakikolwiek byłby plan KE na zatrzymanie Polski w głównym nurcie europejskiej polityki, nie polega on na udawaniu nazistów, jak sugerowali to niektórzy politycy polskiej partii rządzącej", czytamy

 

3. "Mówić po polsku - napięta konferencja prasowa nie jest najlepszym momentem dla nowicjuszy, by popisywać się swoim angielskim", radzi "Politico".

Tematami m.in. plan UE na 2016 rok i Nord Stream 2

Według ministra Krzysztofa Szczerskiego Andrzej Duda będzie przekonywał w Brukseli, że Europy nie stać na "sztuczny konflikt" w relacjach z Polską, gdyż jest ona potrzebna do rozwiązania rzeczywistych kryzysów w UE, m.in. migracyjnego

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że prezydent Duda z przewodniczącym Tuskiem ma omówić plan polityczny UE na 2016 rok. Politycy mają też rozmawiać m.in. o polityce migracyjnej, kwestii Brexitu, czyli możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, i polityce energetycznej, w tym o projekcie gazociągu Nord Stream 2.

Przed budynkiem Rady UE w Brukseli trwają dwie konkurencyjne demonstracje: Komitetu Obrony Demokracji oraz grupy osób z transparentem "Solidarni 2010".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: