Były premier Bawarii ostro do Merkel: Niszczysz Europę. "Ta decyzja wywołała absolutny kryzys"

1. Niemcy nie liczyły się z Europą w sprawie uchodźców, uważa polityk2.Były premier chce zamknięcia granic Niemiec3. Problem uchodźców to ?problem całej Europy?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPolityka imigracyjna rządu Angeli Merkel jest krytykowana już od dłuższego czasu. Teraz głos w tej sprawie zabrał wpływowy niemiecki polityk, były premier Bawarii, Edmund Stoiber.

Stoiber ostro skrytykował kanclerz- jego zdaniem doprowadziła do "absolutnego europejskiego kryzysu". Podczas spotkania Merkel z władzami rządzącej w Bawarii partii CSU powiedział jej też, że "niszczy Europę".

- Zdefiniowaliśmy ten problem, nie pytając innych europejskich rządów, jako problem europejski, otworzyliśmy granice i zażądaliśmy ustalenia kwot [uchodźców], jednak nasi europejscy partnerzy zdecydowanie je odrzucają - mówi Stoiber.

Zdaniem polityka, przyjmując imigrantów, Niemcy postawiły Europę przed faktem dokonanym, zaś kraje Unii w tej sprawie wcale nie chcą podążać drogą wytyczoną w Berlinie.

Problem europejski

Stoiber chce "całkowitego zamknięcia" niemieckiej granicy dla imigrantów. Jego zdaniem tylko wtedy pozostałe kraje UE przekonają się, że problem uchodźców to wspólny problem:

- Nie wejdzie nikt, kto wjeżdża z bezpiecznego kraju trzeciego. Wtedy Europejczycy bardzo szybko zobaczą, że problem uchodźców jest problemem europejskim - komentował

Edmund Stoiber był premierem Bawarii od 1997 do 2007 roku, a od 1999 do 2007 szefował partii CSU. Nadal jest uważany za ważną postać na niemieckiej scenie politycznej. CSU od miesięcy krytykuje politykę rządu i domaga się zmiany kursu.

O historii kariery i życiu Angeli Merkel przeczytasz w biografii >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: