Byliśmy jak Łotwa, jesteśmy jak Meksyk? Kraje z takim samym ratingiem jak Polska

Agencja Ratingowa S&P obniżyła rating Polski do kategorii BBB plus. Sprawdź jakie państwa znajdują się w tej grupie, a jakie w grupie A minus, w której Polska była do tej pory.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAgencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna.

Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy "S&P po prostu się myli". - Nie bierze pod uwagę zjawisk gospodarczych, koncentruje się na polityce. Gospodarka ma się świetnie - mówił w rozmowie z TVN24 i dodał, że agencja będzie musiała "za jakiś czas wycofać się z tej błędnej decyzji".

Polska jak Meksyk?

Agencje ratingowe oceniają kraje w skali literowo-cyfrowej. Od krajów bankrutów na poziomie D do krajów o najwyższym poziomie AAA. Oceny te świadczą o wiarygodności kredytowej danego kraju dla inwestorów na rynkach kredytowych.

Do krajów ocenionych przez Standard & Poor's na BBB plus należą wraz z Polską m.in. Hiszpania i Meksyk.

Kraje z ratingiem BBB+ Create your own infographics

Przed obniżeniem ratingu S&P przyznawało Polsce kategorię A minus. To nasz najwyższy rating w historii. W tej grupie znajdują się m.in. Litwa i Łotwa.

Kraje z ratingiem A- Create your own infographics

"Demontaż instytucji państwowych"

Rating Polski obniżono pierwszy raz w historii. W uzasadnieniu agencja Standard & Poor's podała, że na zmianę oceny wpłynął "demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności". - Nie ma zastrzeżeń do fundamentów naszej gospodarki. Przewiduje się, że będziemy rośli. Głównym motywem decyzji są kwestie polityczne. To, co się dzieje w Polsce po wyborach - komentował w TOK FM z Bartłomiej Godusławski z ''Pulsu Biznesu''. Podkreślał, że A minus była najwyższą oceną naszego kraju.

Polityczna opinia

Z kolei analityk ekonomiczny Xelion, Piotr Kuczyński komentował w TOK FM: Musimy zapomnieć np. o spadkach cen np. na stacjach benzynowych.

Polska po obniżce ratingu. Co to znaczy i czy nas to zaboli? >>>

Jego zdaniem ten raport jest kuriozalny. - W uzasadnieniu na samym początku są wyliczone powody czysto polityczne. Pierwszy raz w życiu to widzę - komentował Kuczyński.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!