S&P obniża rating Polski. A tymczasem w mediach publicznych...

Agencja S&P obniżyła rating Polski z perspektywą dalszego spadku. W efekcie kurs złotego dramatycznie spadł. Wydawało się, że to ważna informacja. Jednak w wieczornym wydaniu wiadomości rating otrzymał... 7 sekund czasu antenowego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAgencja Standard&Poor's, pierwsza z trzech wielkich agencji ratingowych, obniżyła ocenę naszej wiarygodności kredytowej. W efekcie kurs euro w kilka chwil wzrósł niemal do 4,50 zł.

A tymczasem w "Wiadomościach"...

Wydawałoby się, że ta wiadomość trafi na czołówkę wszystkich serwisów informacyjnych. W końcu zmiana rating S&P to m.in. osłabienie złotego i większy koszt spłaty zobowiązań Polski. W "Faktach" TVN wiadomość pojawiła się jako pierwsza. Poświęcono jej 30 sekund programu. Obniżenie ratingu Polski stało się też głównym tematem "Faktów po Faktach", których gościem był eurodeputowany i były komisarz Janusz Lewandowski (PO).

Zupełnie inaczej informację przekazały "Wiadomości" TVP1. Najważniejszym wydarzeniem dnia, według "Wiadomości" , był projekt ustawy o kredytach we frankach Andrzeja Dudy. Dalsze miejsca zajął nowy podatek bankowy określony jako "danina" i ustawa o policji. W końcu, na czwartym miejscu, pojawił się temat ratingu S&P. Zajął... 7 sekund czasu antenowego.

"Przed godziną amerykańska agencja ratingowa Standard&Poors obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski" - to CAŁY komunikat, jaki usłyszeliśmy w programie.

W dalszej części "Wiadomości" podano informację m.in. o głodujących dzieciach w Syrii i Żołnierzach Wyklętych. Oba materiały zajęły zdecydowanie więcej czasu antenowego.

Zobacz wideo

Polska traci na wiarygodności kredytowej

Jak podaje "Wyborcza Biz" przed 18, a więc już po zamknięciu notowań na GPW, agencja Standard & Poor's obniżyła rating Polski z A- do BBB+, a jego perspektywa jest negatywna. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, że kolejny ruch, jeśli będzie, może być znów w dół.

"Obniżka odzwierciedla naszą opinię, że system sprawdzeń i równowag (ang. checks and balances, czyli system zapewniający instytucjonalną i polityczną stabilność) został istotnie naruszony, a niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak Trybunał Konstytucyjny i media publiczne, zostały osłabione" - czytamy w oficjalnym komunikacie S&P.

W reakcji na obniżkę ratingu zareagowali inwestorzy na rynku walutowym. Ok. godz. 18 euro kosztowało 4,48 zł, dolar 4,09 zł, a frank 4,09 zł.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: