Jeśli zobaczysz coś takiego na skórze dziecka, od razu udaj się do lekarza

Z pozoru niewinne zmiany skórne mogą okazać się symptomem poważnej choroby. Jeżeli zauważysz u siebie lub swoich bliskich ciemniejsze plamy na karku, w okolicach szyi lub pach, nie lekceważ ich i udaj się do lekarza. To może być jedna z oznak cukrzycy typu II.

Rogowacenie ciemne, bo tak nazywa się choroba skóry, o której mowa, często jest bagatelizowane. Najczęściej występuje w okolicach pach, na szyi i dłoniach. Bywa też, że pojawia się wokół sutków, łokci lub pępka.

Większość przypadków tego objawu ma postać łagodną, ale nierzadko wiąże się go bezpośrednio z insulinoopornością, cukrzycą typu II czy otyłością. Często towarzyszą mu regularne bóle głowy, wahania nastrojów i ciągłe pragnienie.

W niektórych przypadkach takie zmiany skórne są manifestacją choroby nowotworowej. Mogą świadczyć o obecności raka żołądka, trzustki, jelita grubego i pęcherzyka żółciowego.

 

Ciemne plamy, mylone często z brudem, mogą występować już u najmłodszych. W ostatnich dniach głośno zrobiło się o 14-latce , u której matka zauważyła obecność rogowacenia ciemnego na karku. Początkowo sądziła, że to niegroźne zmiany skórne, ale w trakcie wizyty lekarskiej u dziewczynki stwierdzono obecność cukrzycy typu II.

Teraz matka apeluje do rodziców o to, by nigdy nie lekceważyć podobnych objawów. A my się do tego apelu przyłączamy.