Zandberg o stawce minimalnej w Niemczech: Wyszła na dobre pracownikom. A efekt negatywny?

1. Zandberg chwali pomysł minimalnej stawki godzinowej w Niemczech 2. Twierdzi, że stawka 8.50 euro za godzinę "Wyszła pracownikom na dobre" 3. Zandberg: reforma uderzyła w firmy płacące skrajnie niskie wynagrodzenia

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasStawka 8.50 euro za godzinę obowiązuje w Niemczech od 1 stycznia 2015 roku. Wcześniej w kwestii ustalania minimalnego wynagrodzenia rząd polegał na związkach zawodowych.

Jak podała BBC , minimalna stawka godzinowa wzbudziła duże kontrowersje w Niemczech. Przedsiębiorcy ostrzegali, że spadnie liczba miejsc pracy, a firmy działające do tej pory w Niemczech przeniosą się do innych krajów.

Adrian Zandberg podzielił się swoją oceną minimalnej stawki godzinowej na Facebooku:

Zandberg o wprowadzeniu w Niemczech minimalnej stawki 8.50 euro za godzinę

"Przez ostatni rok bezrobocie osiągnęło w Niemczech najniższy poziom od 1991 roku. Wzrosła liczba pełnoetatowych miejsc pracy i wpływy ubezpieczeń społecznych. Nowe miejsca pracy powstają zarówno w zachodnich, jak i we wschodnich landach, które miała dotknąć w wyniku wprowadzenia płacy minimalnej gospodarcza tragedia. Zatrudnienie rośnie także w branżach, w których dotąd płace bywały niższe od obecnego wynagrodzenia minimalnego" , napisał Zandberg.

"Efekt negatywny? Zbankrutowały firmy, które opierały swoje modele biznesowe na skrajnie niskich płacach" , dodał jeden z założycieli Partii Razem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: