"Wprost" na okładce zrobił z niego Mussoliniego. Teraz belgijski polityk odpowiada

"Ta okładka jest oburzająca, podobnie jak uwagi polskiego ministra sprawiedliwości" - napisał na Facebooku Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim. Chodzi o wypowiedzi Zbigniewa Zbiory, porównujące komentarze niemieckich polityków do działań nazistów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW tym tygodniu na okładce "Wprost " umieszczono przerobione zdjęcie ze spotkania Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego. "Doklejono" do niego twarze czołowych europejskich polityków - Hitlerem została kanclerz Angela Merkel, a Mussolinim Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii.

Verhofstadt zamieścił zdjęcie okładki na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, pisząc, że "tak wyglądała dziś okładka polskiego czasopisma 'Wprost', podpisana 'oni chcą znów kontrolować Polskę'".

"Według mnie, to obywatele Polski wpływają na przyszłość swojego kraju i robią to, wychodząc na ulice, by zaprotestować przeciwko szkodliwym krokom rządu Prawa i Sprawiedliwości", napisał belgijski polityk.

"Ta okładka jest oburzająca, podobnie jak uwagi polskiego ministra sprawiedliwości, który w weekend porównywał krytykę polskiego rządu ze stroni Niemiec do "nadzoru" nazistów nad Polską w czasie II wojny światowej", ocenił europarlamentarzysta.

"Musimy mówić głośno, gdy rząd atakuje demokratyczne instytucje"

"Nasza Unia Europejska jest wspólnotą wartości - wolności myśli i wolności słowa, pełnoprawnego Trybunału Konstytucyjnego jako części demokratycznego systemu równoważenia się władzy", czytamy we wpisie Verhofstadt.

"Jest obowiązkiem nas wszystkich, Komisarzy Europejskich, kanclerzy i innych - mówić głośno, gdy rząd naraża te zasady i atakuje demokratyczne instytucje", zwraca uwagę polityk.

"Wypowiadałem się otwarcie o decyzjach rządu Orbana na Węgrzech i nie mam zamiaru przepraszać za robienie tego samego w stosunku do decyzji polskiego rządu", zakończył Verhofstadt.

"Narodowo-socjalistyczny rząd PiS wyręcza Putina"

Guy Verhofstadt to ważna postać w Brukseli, weteran europejskiej polityki. W latach 1999-2008 był premierem Belgii, obecnie jest liderem liberałów z ALDE - czwartej co do wielkości frakcji w Parlamencie Europejskim.

Pod koniec grudnia w ostrych słowach napisał o polskich władzach , twierdząc m.in., że "narodowo-socjalistyczny rząd PiS (...) wyręcza Putina w robocie przeciw jedności UE". Dodał, że "Polacy sami sobie poradzą", ale "Unia powinna działać".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: