Dostajesz głuche telefony? Uważaj, bo oddzwonienie może Cię słono kosztować

1. Coraz częściej zdarzają się głuche telefony z krajów afrykańskich2. Dzwonią do nas z Sierra Leone, Somalii czy Republiki Kongo3. Oddzwonienie na taki numer może kosztować nas bardzo dużo pieniędzy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTelefony z tak odległych miejsc, to metoda oszustów na naciągnięcie nas na koszty i nabicie im kieszeni.

Uważajcie na dziwne numery

Jeżeli rano zobaczycie w swoim telefonie nieodebrane połączenie z numeru rozpoczynającego się od +232 (Sierra Leone), +243 (Republika Kongo), +255 (Wybrzeże Kości Słoniowej) czy +252 (Somalia), pod żadnym pozorem nie oddzwaniajcie. Oszuści tylko na to czekają.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że połączenie z takim numerem telefonu może kosztować nas nawet kilkadziesiąt złotych za minutę.

"Takie połączenia mogą być celowo wydłużane - w słuchawce brzmi sygnał zakończonej rozmowy, lecz jeśli użytkownik sam się nie rozłączy, wciskając czerwoną słuchawkę, połączenie trwa nadal, a opłata jest dalej naliczana" - napisał UKE w jednym ze swoich komunikatów.

Zarabiają oszuści i operatorzy

Nasz operator część zapłaty za połączenie przesyła do właściciela afrykańskiego numeru. Oszuści za pomocą programów komputerowych wybierają numery zarejestrowane w Polsce i wykonują dziesiątki połączeń. Najczęściej jest to krótki sygnał w godzinach wieczornych lub nocnych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: