PiS przygotował katalog prasy dla sądów. Tytuły nie zaskakują

Resort Zbigniewa Ziobry przygotował nowy katalog tytułów prasowych, które mają być dostępne dla pracowników sądów apelacyjnych w Polsce. Znalazł się w nim m.in. "Nasz Dziennik" i "W sieci", zabrakło natomiast "Newsweeka" czy "Gazety Wyborczej".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - "Newsweek", "Polityka" czy "Gazeta Wyborcza" stały się tytułami zakazanymi. W sądzie oficjalnie już ich nie uświadczysz - dowiedział się od pracownika jednego ze śląskich sądów katowicki oddział "Gazety Wyborczej" .

Jak do tego doszło? Najpierw unieważniono przetarg na prenumeratę prasy - którą do tej pory zajmowało się Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie - opiewający na sumę ok. 4 mln zł. Stwierdzono, że "cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia".

W związku z wygaszeniem przetargu Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS, wystosował 30 grudnia pismo do dyrektorów wszystkich sądów w Polsce, zezwalające na samodzielną prenumeratę prasy. Do decyzji resortu załączono listę 146 dozwolonych pozycji, z czego aż 140 to specjalistyczne tytuły prawnicze. Oprócz nich sądy mogą kupować jeszcze: "Nasz Dziennik", "Rzeczpospolitą", "Dziennik Gazetę Prawną", dziennik regionalny oraz "W sieci" i "Do rzeczy".

Jakie było kryterium doboru pozycji w najnowszym katalogu? - W kwestii doboru tytułów kierowałem się pluralizmem. Skoro przez ostatnie 10 lat preferowane były tytuły takie jak "Wyborcza", to teraz czas na inną prasę - argumentuje Jaki w rozmowie z serwisem wyborcza.pl i dodaje: - Lista tytułów prasowych nie jest żadną nowością, ona funkcjonowała zawsze.

Jak pisze katowicka "Wyborcza", faktycznie już wcześniej istniał katalog tytułów, które mogły kupować sądy. W zeszłym roku liczył on jednak aż 322 pozycje. Zawierał on prawie wszystkie ogólnopolskie dzienniki i tygodniki wydawane na rynku. Także "Nasz Dziennik.

Jaki odniósł się do nowych wytycznych również na Twitterze, gdzie zamieścił kilka wpisów na temat wprowadzonej zmiany.

Jak nie trudno się domyślić, regulacje dotyczące tytułów prasowych prenumerowanych w sądach spotkały się z natychmiastową reakcją w Internecie.

Dziennikarz "Newsweeka":

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2013-2015:

Dziennikarz działu zagranicznego "Gazety Wyborczej":

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: