Kraśko i Rudnik żegnają się z "Wiadomościami"? Zostali wykreśleni z grafiku

Jeden dyżur Diany Rudnik i dwa Piotra Kraśki miały zostać wykreślone z grafiku "Wiadomości" po zmianie władz TVP. Według informacji "Pressa" Kraśko może także stracić posadę szefa programu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNiedzielne "Wiadomości", w zastępstwie za wykreśloną Rudnik, prowadził Krzysztof Ziemiec. Na razie nie wiadomo, kto poprowadzi poniedziałkowe i wtorkowe programy, z których wykreślono Piotra Kraśkę. Dziennikarz jest nadal szefem "Wiadomości", jednak, jak podaje "Press" , "wkrótce - nawet dzisiaj - może się to zmienić".

Wśród nowych twarzy "Wiadomości" ma znaleźć się m.in. Danuta Holecka (dziś TVP Regionalna). Mówi się również o Michale Rachoniu, dziennikarzu TV Republika. Z kolei na szefową programu typowana jest Marzena Paczuska, przed laty zastępczyni Jacka Karnowskiego w najważniejszym programie informacyjnym TVP.

Zmiana Stalina

Pierwsza "dobra zmiana" już się dokonała. Jacek Kurski poinformował na Twitterze, że w tle prezentera wiadomości zamiast "pałacu im. Stalina" widnieć będzie wieżyca Zamku Królewskiego. Niedzielne wydanie było już prowadzone na tle zegara z warszawskiej Starówki.

Nowelizacja ustawy

Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, weszła w życie następnego dnia. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a wybór nowych władz - do czasu przeprowadzenia kompletnej reformy mediów publicznych - przypadł ministrowi skarbu państwa.

Nowy prezes TVP Jacek Kurski urodził się 22 lutego 1966 w Gdańsku. Skończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 80. działał w podziemnej Solidarności. Pracę zawodową zaczynał jako dziennikarz, pisał w "Tygodniku Solidarność", był korespondentem BBC, a na początku lat 90. XX wieku w Telewizji Polskiej współtworzył programy Reflex i Lewiatan. Jest współautorem książki "Lewy Czerwcowy" (1993) i filmu "Nocna zmiana" (1994) o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego.

Dziadek z Wehrmachtu

W latach 2005-2009 Kurski był posłem PiS, w latach 2009-2014 posłem do Parlamentu Europejskiego.

Brał udział w zwycięskiej kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego w 2005 r. Głośnym echem odbiły się jego słowa z jednego z wywiadów, w którym powiedział, że dziadek Donalda Tuska - kontrkandydata Kaczyńskiego - na ochotnika zgłosił się podczas wojny do Wehrmachtu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: