Morze ludzi przed TVP w Warszawie. Byliśmy na miejscu. Demonstracje w 20 miastach

1. Manifestacje KOD w obronie mediów publicznych.2. W Warszawie morze ludzi przed siedzibą TVP. 3. Protesty w 20 miastach Polski oraz w Pradze, w Londynie i Sztokholmie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKomitet Obrony Demokracji - obywatelska inicjatywa przeciwna zmianom wprowadzanym przez rząd PiS - manifestowała pod hasłem obrony niezależności mediów publicznych.

Przeciw czemu protestuje KOD?

Przypomnijmy: 30 grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Oto jej główne założenia:

1. Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury.

 

2. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

 

3. Według ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski.

 

4. Rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma zostać ograniczona.

 

5. Projekt zakłada, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

 

W praktyce w wyniku zmiany ustawy wybór władz mediów publicznych został podporządkowany politykom, a dokładnie - większości sejmowej. To właśnie przeciw tym zmianom protestuje Komitet Obrony Demokracji.

Gdzie protestuje KOD?

W Warszawie manifestowali przed budynkiem TVP, na placu Powstańców Warszawy 7. W Gdańsku - przed Złotą Bramą, w Katowicach na rynku przy pomniku Harcerzy Września, w Krakowie - w al. Słowackiego (pod Radiem Kraków), w Lublinie na pl. Litewskim, w Szczecinie pod pomnikiem Czynu Polaków, a we Wrocławiu na pl. Solnym. Poza tym odbyły się trzy protesty poza granicami Polski: w Pradze, w Londynie - Richmond Terrace i w Sztokholmie pod polską ambasadą.

Relację z Gdańska możecie śledzić TUTAJ >>>

Relację z Krakowa możecie śledzić TUTAJ >>>

Relację z Wrocławia możecie śledzić TUTAJ >>>

Oto pełna mapka protestów:

A oto zdjęcia z manifestacji:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: