"Newsweek znieważył godło Polski". Fundacja doniosła na tygodnik. Ale właściwie za co?

Fundacja Reduta Dobrego Imienia, w której radzie zasiada m.in. wicepremier Piotr Gliński, zawiadomiła prokuraturę o tym, że "Newsweek" znieważył godło Polski. Chodzi o ostatnią okładkę tygodnika.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na okładce najnowszego "Newsweeka" widzimy rozbitego gipsowego orła w koronie. Jest to ilustracja do tematu numeru - ostro atakującego PiS dziennikarskiego "raportu" Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli.

Okładka 'Newsweeka'Okładka "Newsweeka" Fot. "Newsweek"

Okoliczności powstania zdjęcia zaniepokoiły Fundację Reduta Dobrego Imienia, która uznała, że przygotowując okładkę, grafik "Newsweeka" rozbił godło.

"Reduta zawiadamia prokuraturę w sprawie zniszczenia Godła RP przez redakcję szwajcarsko-niemieckiego Tygodnika Newsweek Polska. Redakcja dopuściła się przestępstwa opisanego w Art. 137 KK poprzez zniszczenie godła państwowego w celu przygotowania zdjęcia na okładkę numeru 2/16" - napisała fundacja w swoim newsletterze.

Pismo do prokuraturyPismo do prokuratury Fot. fundacja Reduta Dobrego Imienia

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom (bo tak brzmi pełna nazwa organizacji) sama o sobie pisze, że jej misją jest "prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej" oraz "przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej".

Zasłynęła głównie protestami przeciw emisji serialu "Nasze Matki, Nasi Ojcowie", w którym żołnierze AK zostali ukazani jako współwinni zbrodniom na Żydach. Reduta domagała się również m.in. odebrania Tomaszowi Grossowi Orderu Zasługi RP oraz dodania w czołówce filmu "Ida" informacji, że niemieccy okupanci Polski prowadzili politykę eksterminacji Żydów.

W radzie fundacji zasiadają m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz satyryk Jan Pietrzak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: